Prema informacijama do kojih je došao N1, naša zemlja će se, ipak, uključiti u evropsku nabavu lijekova, jer će biti dio tzv. rezervne količine koje Unija nabavlja za sve članice, ali i potencijalne kandidate za članstvo.
Svečano smo potpisali Sporazum o zajedničkoj javnoj nabavci lijekova i medicinskih sredstava u borbi protiv koronavirusa 09. aprila ove godine. Dopis o iskazivanju potrebe za nabavkom lijekova iz Evropske komisije od EK smo dobili u petak 12. juna. Rok je bio kratak da se dobije saglasnost entiteta i entitetskih zdravstva. Dok se dopis našao gdje je trebao biti, u Ministarstvu civilnih poslova BiH, bilo je kasno. No ipak, prema našim saznanjima, problema neće biti. Nezvanično, uključeni smo u rezervni plan, sa još nekoliko zemalja koje takođe zakasnile sa prijavom.
Ranije je Evropska komisija pojačala pripravnost za buduće slučajeve izbijanja bolesti. Tada su jasno stavili prioritete, između ostalog i ovaj:
"Osiguravanje neometane opskrbe osobnom zaštitnom opremom, lijekovima i medicinskim proizvodima s pomoću mehanizama kao što su zajednička nabava u izvanrednim situacijama i strateške zalihe EU-a."
Problema neće biti, poručuju u resornim ministarstvima. Zakasnili smo, ali nećemo biti ostavljeni na cjedilu. Ključna je borba za ljudske žiote, poručuju.
"Mi smo na vrijeme, kada se od nas zatražilo da dostavimo, mi smo u roku od dva dana dostavili. Administracija na državnom nivou ima neko objašnjenje da je rok kratak bio, međutim ja mislim, da će se to ipak regulirati, da nećemo mi biti u oskudici sa lijekovima, nama nije to glavni problem, nama je fokus u zaštiti stanovništva", rekao je Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva FBiH.
Zdravstvene ustanove u BiH, kako tvrde direktori, ne oskudjevaju u lijekovima i zaštitnoj opremi. Iako uglavnom ona dolazi ličnim ulaganjem i donacijama.
"U ovom trenutku mi imamo sve što je potrebno zaista i možemo perfektno opskrbljivati ovaj broj pacijenata koji imamo, čak i veći broj. Imamo u ovom trenutku i dovoljnu količinu zaštitne opreme, ali to se troši velikom brzinom, svaki naš ulazak kod pacijenata u izolatorij gdje su smješteni infektivni pacijenti, zahtjeva nakon toga skidanje te opreme i odlaganje u smislu infektivnog otpada", istaknula je Sebija Izetbegović", direktorica UKCS-a.
Rasim Skomorac, direktor Kantonalne bolnice Zenica, rekao je da imaju dovoljne količine lijekova, a kako će biti dalje vidjećemo.
"Ono što sam ja razumio iz medijskih informacija je bila sporna naša prijava za lijekove i njihova nabavka, ali vjerujem da će se to na neki način "popeglati." Vjerujemo da ćemo mi imati i pristup lijekovima, ali i eventualno vakcini", kazao je Skomorac.
Direktori bolnica u Republici Srpkoj poručuju da su zbrinuti i lijekovima i zaštitnom opremom.
"Nismo imali problema do sada sa istim. Isto zahvaljujući ministarstvu zdravlja RS, ali i Instituta za javno zdravstvo, raspolažemo sa dovoljnim količinama zaštitne opreme", rekao je Nebojša Šeplija, direktor bolnice "Srbija" Istočno Sarajevo.
Iz UKC Republike Srpske poručuju kako je sve rečeno o borbi ove medicinske ustanove sa korona virusom. Direktor Vlado Đajić kaže da nisu problem lijekovi, niti medicinsko osoblje i oprema, već neodgovorni građani koji pune kafiće svakog dana i inspekcije koja ne rade svoj posao.