Prvog dana 2024. godine u ulici Paromlinska dogodila se pucnjava, a meta je, prema do sada poznatim informacijama iz policije, bio Amir Pašić Faćo. U vezi s ovom pucnjavom, zbog sumnje da je bio umiješan, jučer se sarajevskoj policiji, u prisustvu advokata, predao Benjamin Delalić. Iako policija još utvrđuje motive i traga za druga dva lica, u javnosti se već priča da je to zbog prozivki upravo na TikToku.
Šta kaže policija
Krajem novembra, tačnije 21., u Sarajevu je uhapšen Amir Pašić zbog, kako je navedeno iz policije, osnova sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti. Faćo je tih dana na TikToku spominjao i Tina Begtaševića, sudiju Općinskog suda u Sarajevu, te da će “gradom šetati s puškom”.
Ljetos je ponovo javnost u Sarajevu uznemirila vijest o pucnjavi usred bijela dana u jednom ugostiteljskom kafiću na Baščaršiji. Ranjen je Mirza Hatić. Portal “Avaza” je istog dana objavio informaciju da je Jasmin Ćatić Bomba, također bivši robijaš i lice poznato organima gonjenja, osumnjičen da je ranio Hatića. Mjesec nakon tog događaja Ćatić je uhapšen i određen mu je pritvor od 30 dana.
I veliki je broj prijetnji izgovorenih na TikToku za sada ostao samo na riječima, poput one Hatića da će “na namazu raniti Denisa Stojnića”, ili situacije kada Elvis Keljmendi ulazi u harem džamije i poziva svoje trenutne neprijatelje, a dojučerašnje ortake da “dođu i da se obračunaju”. Keljmendi je zbog sukoba na TikToku policiji prijavio upravo Pašića te je ovaj davao izjavu pripadnicima MUP-a.
Mirza Hatić: Ranjen u avgustu, prijetio da će doći na namaz i pucati. Instagram
S obzirom na to da situacija već uveliko eskalira, poslali smo upit Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da li prate događanja na TikToku, pogotovo jer se radi o licima koja su ranije imala problema sa zakonom.
– Policijski službenici Uprave policije u svom radu prikupljaju korisna saznanja iz različitih otvorenih izvora, uključujući i sadržaje objavljene ili emitirane na društvenim mrežama, pa tako i na TikToku. Postupamo po svim prijavama koje zaprimimo od građana, a koje se odnose, između ostalog, na ugrožavanje sigurnosti putem društvenih mreža. U prethodnom periodu policijski službenici poduzimali su mjere i radnje iz svoje nadležnosti, a koje su se dijelom ili u cijelosti odnosile na javnu komunikaciju putem društvenih mreža, uključujući i mrežu TikTok – naveli su u odgovoru za “Dnevni avaz” iz sarajevske policije.
Da li je moguće spriječiti sukob u realnosti ukoliko dođe do pogoršanja atmosfere na TikToku?
– U odnosu na činjenicu da se komunikacija među učesnicima odvija i mimo javno dostupnih platformi, nije objektivno reći da je moguće prevenirati svaki sukob između određenih pojedinaca – zaključuju iz MUP-a.Jasmin Ćatić Bomba: Uhapšen zbog sumnje da je ranio Hatića. Screenshot
Zna se da se preko ove mreže nudi i velika mogućnost zarade, pa je nerijetko uzrok sukoba među tiktokerima i “preotimanje giftera” (oni koji im šalju novac za mečeve uživo).
Saša Petrović, inspektor Odsjeka za borbu protiv kompjuterskog kriminala, kaže da TikTok
platforma, kao sklop informacione mreže i uređaja na njoj, s izuzetno kvalitetnom infrastrukturom u pogledu dijeljenja sadržaja, ima svoje značajno mjesto u pogledu dostavljanja poruka ciljnoj publici.
– Ima značajno mjesto i u kreiranju vlastite socijalne sredine, gdje negativac postaje pozitivac, ili obratno, gdje se kreiraju i nameću stavovi zajednici, mijenja sistem vrijednosti na željeno, a samim tim i stil života, sve iz razloga što je moć ubjeđivanja velika, a sam konzument informacija nema mogućnost odbrane – ističe Petrović za “Avaz”.
Što se tiče događanja koja bi direktno ili indirektno mogla imati veze s obračunima na ovoj društvenoj mreži, Petrović kaže da je to teško utvrditi.
FUP asistira
– Ali se može reći da doprinosi kreiranju javnog mnijenja i u smislu da direktno doprinosi negativnim posljedicama u društvu. Postupanje policijskih službenika ove uprave u pogledu objavljenog sadržaja na TikToku ne razlikuje se od bilo kojeg drugog postupanja u dijelu kada je internet-prostor zloupotrijebljen – pojašnjava Petrović.Elvis Keljmendi: Pozivao ih da dođu kod džamije da se obračunaju, ranije prijavio Faću za prijetnje. Instagram
Šta kaže zakon
Za sada je, po zakonu, nemoguće procesuirati, primjera radi, uvrede, određene vidove indirektnih prijetnji, širenje neistinitog sadržaja i sl. posredstvom interneta, koje nedostatke pojedinci vješto koriste za činjenje štete osobi ili grupi osoba, svodeći procesuiranja na građansku parnicu, klevetu, gdje su kazne novčane prirode te za ponavljanje istih radnji ostaju iste visine.
Ne postoji regulatorno tijelo
Također, bitno je napomenuti, prilikom pribavljanja dozvole operateru telekomunikacija u
BiH, da postoje odredbe kojima je zabranjeno širenje negativnog sadržaja posredstvom informacionih mreža operatera telekomunikacija, ali u praksi u pogledu širenja negativnog sadržaja posredstvom interneta nije evidentirano sankcioniranje vlasnika dozvole, odnosno ne postoji regulatorno tijelo koje bi pratilo i sankcioniralo negativan sadržaj koji se distribuira posredstvom internet-mreža u BiH.