Aerodrom Bihać raspisao je javni poziv za sporazumno rješavanje sticanja prava vlasništva nad zemljištem i nekretninama koji su predloženi za eksproprijaciju po planu za izgradnju i proširenje pista i pristupnih puteva za aerodrom u Golubiću.
Radi se o više od 60 pojedinačnih katastarskih čestica koje imaju 179 suvlasnika, a sredstva za otkup i eksproprijaciju već su obezbijeđena. Vlada Federacije BiH je nedavno usvojila program utroška sredstava za ovaj aerodrom od 19.700.000 KM. Kako nam je potvrdio direktor Anel Hadžić, dio od pet miliona KM ići će za otkup zemljišta.
- Pored eksproprijacije, do kraja godine, koliko nam dinamika poslova oko dobijanja dozvole bude dopuštala, uradili bismo i jedan dio poletne piste od tog novca, ističe direktor Hadžić.
Dokumentacija i zakonski okviri ipak su najvažniji za ovaj projekat.Dokumentacija i zakonski okviri ipak su najvažniji za ovaj projekat.
- Što se tiče roka, on se može izgraditi za 16 mjeseci kada je sve za to spremno, od dokumentacije i finansija. Najviše energije i vremena trošimo na projektnu dokumentaciju i pribavljanje potrebnih suglasnosti i dozvola koje zahtijeva jedna ovako složena građevina. Dakle, moraju se još usaglasiti propisi između Kantona i Federacije, a naš JP na to ne može uticati. Takav slučaj je pogotovo kod izmjene i dopune Zakona o pružanju usluga u zračnom saobraćaju, napominje direktor Hadžić.
BHANSA - regulatorna agencija koja upravlja i nadzire vazdušnim saobraćajem u BiH ima obavezu da implementira kontrolu leta i nabavku avioopreme, a trenutno u regulativi nema JP Aerodrom Bihać.
- U zakonskoj regulativi postoje samo četiri aerodroma u BiH, Sarajevo, Mostar, Tuzla i Banja Luka. Očekujemo da do kraja godine Vijeće ministara donese izmjene i dopune koje treba i Parlament da usvoji i onda smo napravili najvažniji korak, govori nam Hadžić, koji se nada da će BHANSA u pripremi izmjene ove odluke obuhvatiti Aerodrom Bihać u paketu sa Aerodromom Trebinje.