Crveni križ grada Bihaća je u protekloj godini skupio 4.360 darovanih doza krvi, a u suradnji sa Službom za transfuziju Kantonalne bolnice u Bihaću za ovu godinu imaju planiranih 38 akcija.
„Svaki radni dan od 7 do pola dva ili dva – to je period kada se može davati krv radnim danom, a subotom uglavnom idemo na akcije. Ponekad organizujemo i u Bihaću subotom i omogućimo ljudima koji rade da mogu doći neradni dan, odnosno subotu, a uglavnom idemo po terenima po svim općinama Unsko-sanskog kantona“, kaže Tarik Zejčirović, načelnik Službe za transfuziju Kantonalne bolnice Bihać
Iz Crvenog križa grada Bihaća ističu da nastoje uvijek napraviti ugodnu atmosferu, olakšati proces i motivirati građane da daruju krv, jer darivanje krvi ima i benefite za darivaoca.
„Pomažemo im i olakšavamo im proces čekanja i na kraju uvijek pripremimo zahvalne obroke nakon što daruju krv i napravimo to kao neko malo druženje sa darivaocima“, objašnjava Adnan Kurtagić, animator za dobrovoljno davalaštvo krvi u USK-u.
Dobrovoljni darivaoci krvi kažu – spoznaja da mogu pomoći i spasiti nečiji život je najljepši osjećaj.
„Pedeset i šest puta sam dala krv, ali nije bilo sve upisano. Čitav rat sam davala“, priča Aida Balić.
Osim planiranih akcija, u Kantonalnoj bolnici u Bihaću se svakodnevno organizira darivanje krvi kako bi se održale zalihe.
„Mi smo zadovoljni i odzivom naših davaoca, a i zalihe svih grupa moraju biti u nekoj mjeri prisutne. Naravno, uvijek neka nedostaje ako se više traži, ali mi onda se angažujemo da bismo popunili zalihe – iz dana u dan se krv izdaje, ali se i uzima“, dodaje Zejčirović.
Mnogo je onih koji su krv darovali više od stotinu puta, ali kako kažu iz Kantonalne bolnice i Crvenog križa – sve je više mladih koji se odlučuju darovati krv, a samo jedna darovana doza može spasiti čak tri života.