Prema izvještaju, “umor od inflacije” u evropskom regionu doveo je do tzv. coping strategija, koje podrazumijevaju primjenu različitih načina suočavanja sa stvarnim ili anticipiranim problemima i njihovim pratećim emocijama. Takvo ponašanje, prenosi RT, nije viđeno još od 1970-ih i 1980-ih godina.
Podrazumijeva preskakanje obroka, smanjenje potrošnje na hranu, kupovinu zastarjelih dobara ili artikala po sniženim cijenama.
Nekih 58 posto kupaca je prinuđeno da smanji kupovinu osnovnih stvari, a 35 posto koristi ličnu štednju ili uzima kredite za plaćanje računa. Više od polovine ispitanika je takođe otkrilo kako planira da smanji poručivanje hrane, dok je 47 posto reklo da će ograničiti posjete restoranima, barovima i kafićima.
Pošto se inflacija vjerovatno neće smanjiti u bliskoj budućnosti, i potrošači i trgovci na malo morat će da se prilagode novoj realnosti.
Rast cijena u EU je u septembru skočio na novi rekord od 10,9 posto na godišnjem nivou, obavijestila je prošle sedmice statistička agencija Eurostat. Povećanje je i dalje uzrokovano troškovima hrane, goriva i energije.
Kao rezultat toga, povjerenje potrošača u cijelom bloku ostaje blizu rekordno niskog nivoa, i palo je peti uzastopni kvartal u trećem tromjesečju ove godine.