Staša Košarac rekao je da će se predstavnici Republike Srpske u državnim institucijama ponašati u skladu sa zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske i da će ih ispoštovati sve, pa i ako se budu odnosili na napuštanje institucije BiH.
“Bićemo do kraja privrženi zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske. Ukoliko se (predsjedniku Republike Srpske) Miloradu Dodiku presudi, nama nije mjesto u institucijama BiH i treba da ih napustimo”, rekao je Košarac.
On je naveo da je “veoma tužno to što se Tužilaštvo BiH vodilo stavovima OHR-a i lažnog visokog predstavnika, a da se ni u jednom svom stavu u završnoj riječi nije referisalo na Ustav BiH, niti na bilo koji zakon u BiH”.
Košarac je rekao da ovakvim stavom BiH nema svoj suverenitet i da je upravo Tužilaštvo rak rana tog društva i potpuno u rukama stranaca.
“Nijedan akt ne predviđa da visoki predstavnik, čak i da je legalan i legitiman, može da donosi zakone u ovoj zemlji i da to radi odlukom na šta se referisalo Tužilaštvo BiH. Po Ustavu su jedino Parlamentarna skupština BiH, Narodna skupština Republike Srpske i Parlament Federacije BiH nadležni za donošenje zakona, odnosno oni su zakonodavci”, istakao je Košarac.
On je dodao da očekuje oslobađajuću presudu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika Republike Srpske” Milošu Lukiću s obzirom na činjenicu da je odbrana jasno, argumentovano, činjenično, kredibilno pravnički pokazala i dokazala da je ovo politički montirani proces.
“Nemojte misliti da će Republika Srpska i njene institucije sjediti skrštenih ruku i da ćemo nijemo posmatrati i reći – dobro idemo dalje, ukoliko Sud BiH osudi Dodika”, rekao je Košarac.
On je naveo da Republika Srpska ima plan i da će u skladu sa Ustavom, na demokratski način odgovoriti na eventualnu presuđujuću presudu predsjedniku Srpske.
“Mi štitimo Ustav BiH, štitimo Ustav Republike Srpske”, dodao je Košarac.
Prema njegovim riječima, u BiH je nelegitimni visoki predstavnik koji nije mogao donijeti dokaz o tome da je legitimno izabran i da ga Tužilaštvo štiti.
On je ukazao da političari u Sarajevu daju podršku ovakvom montiranom političkom procesu.
“Zašto niko od njih nije rekao da Schmidt nije legitiman, zašto niko od njih nije rekao da je to politički montirani proces, jer je predsjednik Republike Srpske u skladu sa Ustavom, ustavnim nadležnostima, potpisao ukaz o proglašenju zakona”, rekao je Košarac novinarima.
On je naveo da opozicija u Republici Srpskoj potencira priču da se i ranije sudilo Mirku Šaroviću i Mladenu Ivaniću, a da suđenje predsjedniku RS nije ni slično tim slučajevima.
“Šarović je bio pred Sudom zbog afere u Privrednoj banci Sarajevo. Mladen Ivanić je bio zbog afere u `Šumama`. U drugostepenom postupku su oslobođeni i postali su najvjerniji sarajevski igrači”, rekao je Košarac.
On je naveo da su predstavnici Republike Srpske i njenih institucija za doslovnu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma, te da se bošnjačka struktura, iako u kontinuitetu deklarativno govori o Dejtonskom sporazumu, zalaže za potpunu centralizaciju.