Najnižu plaću u Federaciji BiH imaju radnici koji se bave hotelijerstvom i ugostiteljstvom. Prosječna plaća za ova zanimanja, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, iznosi svega 453 marke.
U Republici Srpskoj također su najmanje plaćeni radnici u hotelijerstvu i ugostiteljstvu. No, za razliku od FBiH, u manjem bh. entitetu ove su plaće nešto više i iznose u prosjeku 592 KM.
Tržište rada
Prema riječima Mersihe Beširević, predsjednice Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH, ovakva statistika je porazna, jer je veliki broj građana BiH zaposlen upravo u sektoru hotelijerstva i ugostiteljstva.
- Rad nacrno raste upravo u ovom sektoru. S druge strane, naš obrazovni sistem uopće nije usklađen s tržištem rada. Zbog toga poslodavci za posao konobara angažiraju osobe koje imaju univerzitetsku diplomu, jer, nažalost, takvi teško pronalaze posao iz svoje struke – kaže Beširević.
Ističe i da su u Sindikatu ranije pokretali određene inicijative, kako bi koliko-toliko plaće bile povećane.
- Bojim se da će se situacija ponovo mijenjati silom, jer, nažalost, BiH će ubrzo biti suočena s tim da neće imati ko raditi u uslužnom sektoru, jer je svakako bolje biti konobar u Hrvatskoj nego kod nas, bar samo u sezoni – rekla je Beširević.
Srednja primanja
S druge strane, najviše su plaćeni oni koji rade u firmama koje se bave proizvodnjom električne energije, plina, pare i klimatizacijom. Prosječna plaća u FBiH u ovom sektoru iznosi 1.779 maraka, dok je u RS 1.176 KM.
Iza njih su radnici u finansijskim djelatnostima i oni koji rade u osiguravajućim kućama. Zatim zaposleni u sektoru telekomunikacija. Njihova prosječna plaća u septembru je iznosila oko 1.500 maraka.
Srednja mjesečna primanja u FBiH imaju prosvjetni radnici, građevinari i komunalni radnici. Oni mjesečno primaju oko 930 KM, dok je ova plaća u RS manja otprilike za 100 KM.
Potrošačka korpa
- Potrošačka korpa, nažalost, neuporediva je s primanjima u bilo kojem sektoru. Potrošačku korpu u BiH sebi mogu priuštiti samo i isključivo oni koji su sebi osigurali mjesta u parlamentima. Svi ostali prepušteni su samima sebi da se snalaze kako znaju i umiju – dodaje Beširević.