Konaković za pola godine poslao protestne note u Podgoricu, Beograd i Zagreb

konakovic screen

Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, uspio je za manje od pola godine poslati protestne note u Podgoricu, Beograd i Zagreb.

Ovaj niz je počeo početkom juna, kada je bh. šef diplomatije izjavio da je uputio protestnu notu Crnoj Gori zbog sporne izjave predsjednika tamošnje Skupštine Andrije Mandića, koji je rekao da je Svesrpski sabor “skup dvije države”.

Baš tih dana, Konaković je najavio da će se na isti način obratiti i vlastima u Beogradu, što je i učinio, te je Ministarstvo inostranih poslova (MIP) BiH uputilo protestnu notu Ministarstvu spoljnih poslova Srbije. Konaković je tada iskazao bojazan od poruka srpskog jedinstva koje su poslate sa Svesrpskog sabora u Beogradu i optužio predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne poštuje BiH i da je kreator “ruske revolucije na Balkanu”.

A onda, prije nekoliko dana, nepunih pola godine nakon protestne note Crnoj Gori i Srbiji, MIP BiH uputio je protestnu notu i Hrvatskoj zbog izjave predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića da “BiH neće biti ukoliko u njoj ne prevlada koncept tri konstitutivna naroda”.

Analitičari imaju oštre kritike na rad Konakovića, kojeg, ujedno, optužuju da svojim ponašanjem najviše radi na urušavanju države.

Velizar Antić, politički analitičar, kaže da je Elmedin Konaković primjer izgubljenih nadanja da kod bošnjačke političke elite može doći do promjene svijesti i shvatanja u kakvoj državi živimo i koji je njen temelj.

“Kada je SDA izgubila izbore kod bošnjačkog naroda i povjerenje dobila ‘trojka’, pomislili smo da će doći i do pomirljivijeg stava i prihvatanja dejtonske BiH kod bošnjačke političke komponente. Međutim, ne samo da nije došlo do pomirljivijeg stava i prihvatanja samog temelja države oličenog u Dejtonskom sporazumu, već je došlo čak i do radikalnijih stavova ‘trojke’ u odnosu na stavove SDA. Naime, oni su nastavili sa nepoštovanjem dejtonskog ustrojstva BiH i privatizacijom institucija na državnom nivou”, rekao je Antić za “Nezavisne novine”.

Na ovaj način je, dodaje Antić, i ministarstvo na čijem je čelu Konaković postalo promoter samo bošnjačkih nacionalnih interesa i u potpunosti je razvalilo princip koordinacije i dogovaranja prilikom zauzimanja određenih stavova.

Prema Antićevim riječima, ova privatizacija Ministarstva inostranih poslova je suprotna Dejtonskom sporazumu i uništava konsocijativni princip države. A svi znamo da BiH, dodaje Antić, može funkcionisati samo na taj način.

Dakle, mada se formalno zalaže za jačanje države, Konaković svojim ponašanjem najviše radi na njenom urušavanju. U korijenu ove politike je stav i shvatanje bošnjačkih političkih i intelektualnih elita da je BiH dominantno država bošnjačkog naroda i da oni kao većinski narod treba da imaju najviše i prava u državi. Ovo su bili i ratni ciljevi bošnjačke politike za vrijeme rata i od nje ni danas ne odustaju. Međutim, forsiranje ove politike nas vodi u nefunkcionisanje institucija i urušavanje ovog sistema koji sada imamo. U suštini, vodi nas tamo gdje smo bili na početku devedesetih godina prošlog vijeka”, navodi Antić.

Novinar Zoran Krešić kaže da je posljednja Konakovićeva nota ujedno i “dijagnoza stanja unutar bošnjačkih političkih stranaka”.

“Najbolji odgovor na posljednju notu koju je uputio ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković uputio je zamjenik ministra vanjskih poslova Josip Brkić, koji je zamolio ‘šefa’ da unutarbošnjačke političke obračune isključi u vođenju vanjske politike BiH. Uostalom, ova nota je dijagnoza stanja unutar bošnjačkih političkih stranaka i tamošnje javnosti prema Bosni i Hercegovini koju je Konakovićev donedavni stranački kolega, dok je još bio u SDA, Džafer Alić iz Mostara, opisao kao zemlju u kojoj su Bošnjaci domaćini, a Hrvati i Srbi podstanari”, rekao je Krešić.

Suština problema bošnjačke politike, dodaje Krešić, svodi se na nepoštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući i Ustav BiH.

“Rat je u BiH završen i potpisan sporazum o političkome rješenju između triju zaraćenih strana, a jedan od temelja su tri konstitutivna, ravnopravna naroda. Onaj tko negira to načelo, negira i samu državu BiH, te zapravo izaziva nove nestabilnosti i obračune”, naveo je Krešić u izjavi za “Nezavisne novine”.

 

Foto: Screenshot