Komšić: Razgovor s Lavrovom je Dodikov loš potez

.
Za predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića (DF) je loš potez člana Predsjedništva Milorada Dodika (SNSD) da razgovara s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom.

Ovo je izjavio tokom večerašnjeg gostovanja u Dnevniku 2 Federalne televizije (FTV). Obrazložio je zašto misli da je riječ o lošem potezu.

"U današnjem svijetu dezinformacija, ko zna o čemu su oni razgovarali. Činjenica je da je do razgovora došlo na Dodikov zahtjev, a ne ruske strane, je po meni još jedan pogrešan Dodikov potez. Danas s Moskvom razgovaraju samo Lukašenko (predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko, op.a.) i Dodik. Ne znam šta je Dodik tu govorio i šta je tražio, ali iz njegovih postupaka narednih dana ćemo zaključiti o čemu se tu radilo", konstatovao je Komšić.

Smatra da je NATO na rusku agresiju na Ukrajinu reagovao onako kako je mogao reagovati.

Podsjetio je da Bosna i Hercegovina ima, kako je naveo, jednu vrstu obaveze da prati vanjsku i sigurnosnu politiku Evropske unije. Istakao je da mu je šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler zahvalio na stavu Bosne i Hercegovine prema agresiji na Ukrajinu.

"Gospodin Sattler je dolazio kod mene da se zahvali za naš jasan stav vezan za cijelu situaciju u Ukrajini. Naravno, imamo obavezu kao zemlja članica Ujedinjenih nacija, imamo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što za nas u Bosni i Hercegovini predstavlja obavezu da usklađujemo vanjsku i sigurnosnu politiku sa EU. Postoji izjava Predsjedništva iz 2014. koja govori upravo o Ukrajini i poštivanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine", napomenuo je Komšić.

Shodno prethodno istaknutom, zaključio je da postoje preduslovi, odnosno akti za podršku Ukrajini. Kako je kazao Komšić, pridruživanje politici EU pa i Sjedinjenih Američkih Država te izjašnjavanje Bosne i Hercegovine daje ne samo subjektivan osjećaj da treba biti na pravoj strani, nego ima i podlogu u međunarodnim sporazumima i svemu onome što jeste vanjska politika Bosne i Hercegovine.

"Zato nam nije potrebna saglasnost Dodika, bez obzira šta on mislio", dodaje.

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine je ocijenio da visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg imaju razlog da budu zabrinuti za situaciju u Bosni i Hercegovini. No, pozitivnim smatra to što je pojačan interes Unije i NATO-a za Bosnu i Hercegovinu.

Podsjećamo, ranije danas iz Ambasade Rusije u Bosni i Hercegovini su saopćili da su Dodik i Lavrov telefonski razgovarali o, kako su naveli, implementaciji dogovora postignutog tokom Dodikove prošlogodišnje posjete ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. No, nisu precizirali šta taj dogovor podrazumijeva. "Bez obzira kako to sve izgledalo Ukrajincima, NATO nije mogao rizikovati direktan sukob s ruskom vojskom, jer bi to skoro sigurno dovelo do svjetskog, vjerovatno nuklearnog rata. NATO daje Ukrajini ono što bismo i mi voljeli da smo imali 1992., nažalost nismo imali, a to je vojna pomoć", rekao je.