Gost Al Jazeere Balkans povodom toga bio je politolog Emir Suljagić.
Samo je jedan cilj osnivanja komisija za Srebrenicu i Sarajevo – kreiranje kompetitivnog i konkurentnog narativa o tome šta se ovdje događalo između 1992. i 1995. godine, tvrdi Suljagić.
– U idućih pet godina, mediji iz Srbije i iz Banje Luke će nas po sedmičnoj osnovi bombardovati senzacionalnim otkrićima “eksperata” – kazao je Suljagić za Al Jazeeru.
Prema njegovim riječima, prije ili kasnije će se naći neko ko će reći: “Čujte, vidite da nemamo konsenzusa o tome šta se događalo ovdje između 1992. i 1995. Godine, hajdemo gledati naprijed i ići naprijed”.
– Ne može biti nikakvog pomirenja, ovo je apsolutno neprihvatljivo – Suljagićev je stav.
Naglašava da ono što komisije za Srebrenicu i Sarajevo neće promijeniti jesu činjenice.
– Ali, ono što će promijeniti, i ovo treba shvatiti vrlo ozbiljno, barem će dijelom promijeniti percepciju o tome šta se ovdje događalo između 1992. i 1995. godine . A ono što se ovdje događalo ima samo jedno ime, a to je genocid – rekao je Suljagić.
Podsjeća da su prije ove, danas formirane, postojale još dvije komisije za Srebrenicu. Prva je formirana 2000., da bi dvije godine kasnije objavila izvještaj u kojem se navodilo da je u Srebrenici ubijeno svega par stotina ljudi, i to uglavnom u međusobnim obračunima.
Taj izvještaj, dodaje Suljagić, koji je Mladen Ivanić potpisao u svojstvu predsjednika Vlade RS-a, je odbačen. Godine 2004. usvojen je Izvještaj međunarodne komisije sa domaćim učešćem, koji je odbio NSRS.
– Osnovna premisa je sljedeća: genocid u entitetu RS ima status javnog dobra, osnivanje komisija za Srebrenicu i Sarajevo je dokaz za to – kaže Suljagić.
Na pitanje novinarke šta zna o članovima koji su imenovani u ove dvije komisije, Suljagić kaže kako zna nešto malo o dvojici predsjedavajućih – Gideonu Grajfu i Rafaelu Izraeliju.
– Grajf je relativno ozbiljan čovjek kad je riječ o holokaustu. Bavio se holokaustom, a koliko znam, napisao je i par knjiga o tome. Međutim, nikad se s Bosnom nije sreo u putu. On se bavio Jasenovcem, jedan je od autora srbijansko-izraelske izložbe o Jasenovcu, koja je održana u UN-u – navodi Suljagić.
Međutim, dodaje, Grajf nema apsolutno nikakvo akademsko obrazovanje, niti bilo kakvo istraživačko iskustvo, niti bilo kakve druge reference kada je riječ o tome šta se u BIH dešavalo između 1992. i 1995.
– Očigledno je da je Dodikovo lobiranje za rezultat imalo to da je neke ljude u Izraelu ubijedilo da je rat 1992-1995. zapravo bio repriza rata 1941-1945. – istakao je Suljagić.
Pojašnjava da je Rafael Izraeli, koji je postavljen za predsjedavajućeg Komisije za Sarajevo, prije nego je otišao u akademske vode imao karijeru u vojno-obavještajnoj službi izraelskih odbrambenih snaga, i stručnjak je za kineske i islamske studije.
– On nema apsolutno nikakav background kad je riječ o BiH i Balkanu. Ne zna ništa o historiji BiH, kao ni Grajf. I oni su tu dovedeni iz jednog vrlo prostog razloga , a to je da obje komisije zaključe da je genocid u BiH bio zapravo preventivni genocid, i da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić ovdje zapravo 1992. naređivali i spaljivali živu djecu u Višegradu zato što su ta djeca bila sjeme ISIL-a – dodao je Suljagić.
Cijeli razgovor pogledajte u nastavku.