S obzirom na to da Rusija obećava da će “drastično smanjiti” svoje vojne operacije oko Kijeva i sjeverne Ukrajine, koliko su Rusi bili blizu stvarnog zauzimanja glavnog grada?
Rusija je počela invaziju na Ukrajinu 24. februara po naredbi ruskog predsjednika Vladimirom Putinom s ciljem “demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine”, podjserća BBC.
Kao odgovor, ukrajinski zvaničnici rekli su da su podijelili 18.000 komada oružja širom zemlje dobrovoljcima već drugog dana borbi, mnogima u glavnom gradu, kao i da su izdali upute o tome kako napraviti benzinske bombe.
Protutenkovski šiljci pojavili su se i na ulicama Kijeva, kao priprema za mogući ruski napad.
Rusija je sedmicama pokušavala opkoliti Kijev, ali ukrajinske snage i dalje kontroliraju velika područja oko glavnog grada.
Ruske trupe su se približile na 20 kilometara od Kijeva, napredujući do predgrađa Irpin. Kijev je bio pod konstantnim raketnim napadima, eksplozijama i pucnjavom po gradu od početka invazije.
No, u utorak je Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopćilo da su ukrajinske snage uspjele potisnuti Ruse s brojnih uporišta.
Ukrajina je prošle sedmice pokrenula niz protunapada u predgrađu Kijeva i vratila dio teritorija koji su okupirale ruske trupe.