Koliko novca dobijaju nezaposlene porodilje po kantonima

Posljednji podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine pokazuju poraznu sliku.

U prvih šest mjeseci ove godine rođeno je za blizu dva i po posto manje beba nego u istom periodu lani. Jedan od razloga je i socijalna slika stanovništva i nemar države prema majkama i porodiljama.

Blizu 35.000 porodilja u BiH svake godine ostvari pravo na naknadu, ali zbog nedostatka novca u budžetima nisu iste pred zakonom. Posljednjim zakonskim rješenjima o dječijoj zaštiti Vlada RS u cjelosti će od naredne godine preuzeti trošak naknada za vrijeme porodiljskog bolovanja. U Federaciji i dalje plaćeno odsustvo u trajanju od godinu dana ostavaruju uglavnom porodilje, zaposlene u javnom sektoru.

Ornela Čolić majka je dvoje djece. O diksriminaciji porodilja godinama upozorava javnost, no malo toga se promijenilo unatoč brojnim inicijativama nevladinog, odnosno najavama vladinog sektora. Kao nezaposlena porodilja u KS imala je pravo na naknadu od 180 KM, jednokratnu pomoć od 200 maraka, nakon tri godine naknada je porasla za devet, jednokratna pomoć za 25 maraka, prenosi N1.

Pitanje zaštite porodica s djecom, odnosno majki porodilja u Bosni i Hercegovini regulisano je entitetskim Zakonima o radu, dok su Javni fond za dječiju zaštitu u RS-u i kantoni u Federaciji nadležni za njihovu primjenu što rezultira različitim visinama porodiljnih naknada. Pa tako u Bosansko-podrinjskom, Sarajevskom i Livanjskom kantonu nezaposlene porodilje primaju naknadu u trajanju od godinu, u tri kantona ona je osigurana za šest mjeseci, dok se u ostalim kantonima radi o jednokratnoj pomoći. Iznosi koje primaju se razlikuju, u nekim kantonima postoje posebni uslovi, u nekima ne.

Image
Image

Tu su i razlike zaposlenih u javnom i privatnom sektoru. Aktuelni Zakon o radu u Federaciji ne obavezuje poslodavce na isplatu razlike plaće. U javnom sektoru ipak ova odredba se poštuje. Godinu dana porodiljskog i puni iznos plate dobijaju zaposlenice u javnoj službi.

Diskriminacija porodilja postoji i u odnosu na entitete. Izmjenama i dopunama Zakona o dječjoj zaštiti RS, koje će na snagu stupiti naredne godine, Vlada Republike Srpske u cjelosti će preuzeti trošak naknada za vreme porodiljskog bolovanja. Ovim zakonom biće uveden dodatak za sve nezaposlene porodilje.

Ove mjere podržali su i u Udruženju poslodavaca FBiH, kazali su da je riječ o dobrom rješenju koje bi trebala preuzeti i Federacija, odnosno da je neophodno ovu oblast sistematski urediti.

Posljednji podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju poraznu sliku. U Prvih šest mjeseci 2019. rođeno je 12.762 beba što u odnosu na isti period prošle godine predstavlja pad za 2,17 posto. Dok su svima puna usta priče o bijeloj kugi i predizbornih obećanja da je porodica u centru njihove politike, mnoge žene na razgovoru za posao otvoreno pitaju: “Planirate li zasnovati porodicu”, a priča o porodici ostaje floskula do novih izbora i oktobra.