Kolege šute a tužilaštvo istražuje: Ko je Mirzu Tucakovića poslao u oluju na Bjelašnici?

Mirza Tucaković
Četrdeset dana nakon tragične smrti meteorologa Mrze Tucakovića (46) u oluji na Bjelašnici, Tužilaštvo Kantona Sarajevo i dalje radi na rasvjetljavanju nemilog događaja koji se desio krajem decembra 2024. godine. Iako je u medijima navedeno da je preliminarnim rezultatima obdukcije utvrđeno da je smrzavanje uzrok smrti Konjičanina, iz Tužilaštva KS u odgovoru za “Avaz“ navode da još nisu zaprimili nalaz obducenta.

 

Ekstremni uslovi

– Tužilaštvo KS još nije zaprimilo nalaz obducenta, što znači da uzrok smrti još ne znamo. Istovremeno, tužilac poduzima i druge radnje, tačnije, saslušava svjedoke i prikuplja dokumentaciju, kako bismo utvrdili da li u konkretnom slučaju ima elemenata krivične odgovornosti. U ovoj fazi prerano je govoriti, dok postupajući tužilac ne okonča sve radnje dokazivanja – navela je za “Avaz“ Azra Bavčić, portparolka Tužilaštva KS.

 

Uposlenik Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bosne i Hercegovine Mirza Tucaković nestao je 23. decembra 2024. godine u jeku najobimnijih snježnih padavina dok se penjao do meteorološke stanice na Bjelašnici da preuzme smjenu. Alarmirani su spasioci koji su, uprkos ekstremnim vremenskim uslovima, nastavljali potragu za njim, ali, nažalost, njegovo tijelo pronađeno je 27. decembra, četvrti dan potrage. Gusta magla koja je smanjila vidljivost i jaki udari vjetra otežavali su potragu.

Tucakoviću je to bio tek drugi odlazak na vrh Bjelašnice, gdje je, navodno zbog manjka zaposlenika, prebačen iz stanice na Ivan-sedlu, gdje je do tada radio. Kolegi koji ga je čekao u opservatoriju posljednji put se javio nakon što je sišao sa šesterosjeda, a zatim postao nedostupan.
Brojna pitanja

Njegova smrt je uznemirila javnost te izazvala brojna pitanja pa i ona koja se odnose na moguće sigurnosne propuste. Postavlja se pitanje da li je imao adekvatnu opremu za izuzetno teške vremenske uslove, te ko ga je uopće poslao na opservatoriju po tako ekstremnim uslovima.

 

Odmah nakon njegovog nestanka, članovi porodice tvrdili su da je Tucaković na vrh Bjelašnice poslan bez odgovarajuće opreme.
Procjena uslova

Nakon njegovog nestanka, za TVSA se oglasio Edin Pišme, zaposlenik FHMZ-a, koji je izjavio da “svi znaju kako, prije nego se odluče na uspon, moraju procijeniti sigurnosne uvjete te je li sigurno izaći na stanicu”.

– Prilikom uspona osmatrač koji ide prema stanici i onaj koji se već nalazi na njoj međusobno komuniciraju, kako bi provjerili dokle je koji stigao. Tucaković se javio prilikom silaska sa šesterosjeda, naveo je Pišme.

Međutim, ostaje nejasno je li obuka, za koju se tvrdi da ju je prošao, bila adekvatna za vremenske uvjete koji su vladali sredinom decembra prošle godine.
Poslan u “sigurnu smrt”

 

Nakon nestanka Tucakovića oglasio se Fehim Trnka, koji je u rodbinskim odnosima s nastradalim, te je naveo da je su u FHMZ-u bili upoznati s lošim zdravstvenim stanjem Tucakovića u posljednje četiri godine.

– Kako ste mogli čovjeka, iako upoznati s katastrofalnom vremenskom situacijom koja odavno nije zapamćena po brzini vjetra, količini padavina i nevidljivosti zbog magle, koji nikada prije prvenstveno nije radio na ovako opasnom terenu u datim uslovima, apsolutno ne poznaje isti, samog i bez adekvatne pratnje, pomoći i uputa pustiti da tek tako zakorači u nepoznato? Da li ste vi svi kolektivno svjesni da ste Mirzu poslali u “sigurnu smrt” u kojoj se ni najobučeniji i najspretniji alpinisti, sportisti i osobe obučene za navedene terene, ne bi snašli i izvukli? – naveo je Trnka.