Izrendanu koru narandže i limuna recimo, možemo upotrebljavati u pripremi kolača i jela sa mesom, ili je pak dodavati vodi za piće.
Sušeno voće predstavlja veoma zdrav međuobrok za djecu. Smokve, kajsije, šljive, i hurme (datule) možemo koristiti napunjene orasima i na taj način dodatno povećati ukupnu energetsku vrijednost, te osigurati organizmu dodatne količine zdravih ulja i proteina.
Najbolje je pripremati vlastite voćne sokove kod kuće. Ako nemate tu mogućnost, onda kupujte samo one vrste sokova koje su spravljene od 100 % čistog i svježeg voća koje ne sadržava nikakve dodatke u vidu šećera, boje ili konzervansa.
U toplim ljetnim danima možete zamrznuti voćni sok i od njega napraviti sladoled na štapiću kao zdravu poslasticu za djecu i goste, recimo.
Voće je u Kur’anu spomenuto mnogo puta, kao Allahova blagodat živim bićima na Zemlji, ali blagodat i u džennetu:
”Neka čovjek u hranu svoju pogleda! Mi s neba kišu prolijevamo u pljuscima, potom Zemlju rasijecamo pukotinama i dajemo da iz nje izbija zrnje, i grožđe, i povrće, i masline, i palme, i bašče bujne, i voće, i piće – vama i stoci vašoj uživanje!” (‘Abese, 24. – 32.)
”A bogobojazni će biti zbilja u hladovima i među izvorima, i među kakvim zažele voćkama: ‘Jedite i pijte, ugodno nek vam je, za ono što ste radili!” (El-Murselat, 41.-43.)
Mnoge vrste voća (povrća i ljekovitih biljaka) posebno su istaknute u Kur’anu, ali i u hadisima Muhammeda, a.s. Spomenućemo samo neke.
Hurme (datule) se spominju u više hadisa, a u Kur’anu u suri Rahman (ajet 10.-11.) i suri Jasin (34.).
Smokva se spominje u suri Tin, grožđe u suri Abese, Nahl i Bekare, a nar (šipak) u suri Rahman.
Banane se spominju u suri Vaki’a, dočim se lubenica, dinja i pomorandža spominju u hadisima Vjerovjesnika, s.a.v.s., kao i krastavci i bijeli luk.
Tikva, đumbir i bosiljak se također spominju u ajetima Allahove knjige, dočim se ćurekot u hadisu pominje kao ”lijek za svaku bolest.”