Gripa tek prijeti
Iako je samo dva posto stanovništva obuhvaćeno nabavljenim dozama, narudžbe dodatnih vakcina neće biti.
Novac je ključni problem. Dobavljač je poručio onoliko koliko je imao para, a ove godine vakcine su četverovalentne, koje jesu bolje, ali su i mnogo skuplje od trovalentnih kojima su vakcinisani bh. građani ranijih godina.
- Cijena vakcina ključna je što u BiH nemamo po 200.000 doza, kao što je to slučaj u Srbiji i Hrvatskoj, gdje se i dalje vakciniše trovalentnim vakcinama, koje su skoro dvostruko jeftinije. Zabrinjavajuće je da vakcina već nema, a gripa tek prijeti. Ona zna izazvati ozbiljne komplikacije, a jedina zaštita su vakcina – saznajemo u Zavodu za javno zdravstvo FBiH.
Papreno plaćamo
Kako tvrde, odgovornost za ovakvu situaciju leži na Federalnom i kantonalnim ministarstvima zdravstva, zavodima koji ne daju novac, kompletnim vlastima, jer olako shvataju ovaj problem čiju cijenu plaćaju pacijenti.
S druge strane, jedan zaposleni u prosjeku od svoje plaće u BiH mjesečno državi daje 178 KM za zdravstvo, a to je godišnje 2.136 maraka! Za toliko novca bi svakog mjeseca trebao imati mogućnost zdravstvenih pregleda u vrhunskim ordinacijama.
Indikativan je i podatak da ukupni ostvareni prihodi u zdravstvu godišnje iznose skoro dvije milijarde KM.
Gdje ide novac
Novac od osiguranja se prikuplja u jedan entitetski i 10 kantonalnih fondova i njime se finansira rad 117 zdravstvenih ustanova u kojima je zaposleno oko 27 hiljada ljudi. Za njihove plaće se potroši oko 40 posto novca.
Broj umrlih po godinama
2014./2015. 2015./2016. 2016./2017. 2017./2018.
10 11 3 9