Za sada je kažu evidentno da je udar, uslijed saobraćajne nesreće, narušio nadzemne plinske instalacije i automat za istakanje zbog čega je došlo do curenja gasa.
"Postoje na samom rezervoaru, u toj armaturi, sistemi koji bi trebali da odrade, ali sada je pitanje. To će uviđaj i vještaci ustanoviti, da li je udarom tog vozila u instalaciju i tih protolomnih ventila - ventila koji treba da brzo spriječe curenje gasova iz rezervoara", rekao je glavni republički inspektor za zaštitu od požara Radenko Popović.
Posljednji pregled pumpe u Šepku Republički inspektorat izvršio je u aprilu, tada je izdato rješenje koje se tiče gromobranske instalacije. Preporuka inspektora sprovedena je kažu u Inspektoratu u predviđenom roku od mjesec dana.
"Za pumpu Nešković svježe je dobivena upotrebna dozvola prije tri godine, u 10. mjesecu 2016. godine. Sve su dozvole pratile tu izgradnju od prostorno-planske dokumentacije, lokacijskih uslova, građevinske dozvole, do upotrebne, kada je i stavljena", potvrdio je republički inspektor.
Popović pojašnjava da se periodično testiraju rezervoar te kompletna armatura na rezervoaru.
"Najčešće benzinske stanice kontrolišemo u ljetnom periodu kada su i rizici maksimalno najveći zbog vanjskih temperatura, plin je rastvoren pod pritiskom", pojašnjava sagovornik N1.