Kako je za „Avaz“ potvrdio Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, informacija je skinuta s dnevnog reda kako bi se ona doradila i dopunila određenim podacima.
Prije svega, pojasnio je ministar Kljajić, potrebno je da se uradi dodatna i preciznija evidencija onih migranata koji bi iz Bihaća trebali biti izmješteni u Prihvatni centar Ušivak u Hadžićima kod Sarajeva.
- Moramo usaglasiti još neke podatke, i sa sigurnosnog i sa zdravstvenog aspekta, kada su u pitanju migranti. Sve su to neophodne procedure koje moramo provesti prije nego što vratimo 250 migranata za koje nemamo mjesta u našim prihvatnim centrima, a u Centru Ušivak ima 300 slobodnih mjesta. Mi ćemo ovu informaciju ponovo razmatrati za desetak dana i ne odustajemo od toga da se ovaj problem riješi. Vratit ćemo ove problematične migrante u Sarajevo, ali nećemo moći sutra - kazao je Kljajić.
On je ponovio da je, prvenstveno, riječ o migrantima koji su proteklih mjeseci bili glavni vinovnici fizičkih obračuna te mnogih krivičnih djela na području tog kantona, zbog čega se i među građane uvukao strah.
Inače, na današnjoj sjednici trebala je biti razmatrana i mogućnost zatvaranja migrantskih centara u Bihaću i Velikoj Kladuši. Ranije je dat desetodnevni rok Ministarstvu sigurnosti BiH da u tom periodu preuzme nadležnost nad tim centrima.
Zbog prenatrpanosti centara, nepostojanja adekvatnih uvjeta za sve migrante, kao i činjenice da su u proteklih osam mjeseci, naročito Bihać i Velika Kladuša, suočeni s migrantskom krizom, nadležni u Bihaću odlučili su se na ovaj korak.
U prihvatnim centrima na području USK, i to u dva u Bihaću, jednom na području cazinske općine i jednom u Velikoj Kladuši, trenutno je više od 3.000 migranata. No, taj broj stalno varira i čak kada neki od njih i uspiju prijeći granicu s Hrvatskom, stalno pristižu novi, koji se iz pravca Sarajeva konstantno upućuju ka Bihaću.
Iako se skoro godinu govori o tome da će kontrola granica BiH sa Srbijom, odakle pristiže najviše migranata, biti pojačana, od početka ove godine u našu zemlju ušlo je više migranata nego u istom periodu prošle godine.
Gotovo sva briga o migrantima, ukoliko se izuzme humanitarna pomoć u hrani i drugim potrepštinama, prebačena je na lokalne vlasti u USK, iako je pitanje migracija u isključivoj nadležnosti državnih vlasti.