Općinski štab civilne zaštite Stari Grad Sarajevo uveo je 24-satno nadgledanje terena na područjima pogođenim klizištima, uključujući Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok.
To je urađeno kao dio preventivnih mjera kako bi se stanovništvo na vrijeme upozorilo i, ako bude potrebno, organizovala evakuacija.
Pukotine sve veće, tlo se pomjera
Na području ispod Curinih njiva primijećeno je značajno povećanje pukotina, što može ukazivati na aktiviranje klizišta. Stručni timovi Općinske službe civilne zaštite i pripadnici službi zaštite i spašavanja utvrdili su 13. februara da se na terenu formiraju pukotine različitih oblika i veličina, koje su posljedica naprezanja tla i njegovog pomjeranja duž klizne plohe.
Na dijelu igrališta zabilježen je konstantan priliv vode, što je dovelo do stvaranja plavne livade i pojave leda zbog temperaturnih oscilacija. Pojava vode u zapadnom dijelu klizišta dodatno smanjuje otpornost tla, dok se u gornjem dijelu nasipa nisu primijetili stalni vodeni tokovi.
Geološki radovi i praćenje situacije
Zbog visokog rizika od destabilizacije tla, na ugroženom području sprovode se geološka istraživanja putem bušenja bušotina. Radove izvode stručnjaci Instituta za geotehniku i geološko inženjerstvo Građevinskog fakulteta u Sarajevu. Istovremeno, službe civilne zaštite neprekidno prate stanje i dostavljaju informacije operativnim centrima Općine Stari Grad i Kantonalne uprave civilne zaštite KS.
Na deponiji u blizini gradilišta Trebević Hills nije primijećeno novo odlaganje građevinskog otpada, dok se na Knjeginjcu nastavljaju radovi na nasipanju pristupnog puta, što će omogućiti daljnje hitne intervencije na drenaži tla.
Foto: Vlada KS