Reakcija Italije
Jedina ambasada koja se do sada oglasila po ovom pitanju i ogradila od člana koji dolazi iz te države je Italija.
"Imenovanje gospodina Đuzepea Zakarije za člana navedenih komisija plod je samostalne odluke Vlade RS-a, za koju je Ambasada saznala iz lokalnih medija. U vezi s tim, prigodno je precizirati da italijanska Vlada apsolutno nije bila uključena u ovo imenovanje", kazali su za Vijesti.ba u italijanskoj Ambasadi i dodali da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u godinama svoga rada obavio posao od fundamentalnog značaja u korist pravde i borbe protiv nekažnjivosti.
"Italija je uvijek poštivala odluke Suda i podržavala njegove aktivnosti i kroz učešće eminentnih sudija, koji su u određenim fazama rada i predsjedavali sudom, kao što su Antonio Cassese i Fausto Pocar“, naveli su iz italijanske Ambasade.
Reagirali OHR i Ambasada SAD
"Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju zaključili su da je u Srebrenici počinjen genocid. Potrebno je da svi poštuju ove sudske odluke, hrabro se suoče s prošlošću i prihvate istinu, bez obzira koliko je ona bolna", kazali su za Vijesti.ba iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u Sarajevu.
"OHR podsjeća da je Upravni odbor Vijeća za provedbu mira još u decembru 2018. osudio odbacivanje izvještaja Republike Srpske o Srebrenici iz 2004. godine od strane Narodne skupštine RS i formiranje novih komisija za istraživanje ratnih dešavanja u Srebrenici i Sarajevu. Upravni odbor Vijeća za provedbu mira je također ponovio da su međunarodni i nacionalni sudovi dešavanja u Srebrenici između 10. i 19. jula 1995. decidirano okarakterizirali kao genocid", kazao je za naš portal glasnogovornik OHR-a Mario Brkić.
Kina na strani negatora
Jedan od upita koji su Vijesti.ba uputile istog dana, bio je onaj ambasadi Kine u BiH. Do zaključenja ovog teksta odgovor nije stigao. A njihov državljanina Zeng Јi je član tzv. Komisije za Srebrenicu.
Šutnja Kineza mnoge ne čudi, obzirom da je ova zemlja bila među rijetkim koje u julu 2015.godine nisu dale podršku usvajanju Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija o Srebrenici. Podsjećamo, tu Rezoluciji je predložila Velika Britanija, a podržale Sjedinjene Američke Države i zemlje Evropske unije.
Samo dvije od pet stalnih članica Vijeća nisu podržale Rezoluciji, bile su to Rusija i Kina.