KINA i Sjedinjene Države suglasile su se da u borbi protiv klimatskih promjena treba uvesti čvršće obveze prije novog kruga pregovora zakazanih za kraj godine, priopćile su u nedjelju dvije zemlje u zajedničkoj izjavi.
Izjava je poslana nakon susreta izaslanika za klimu dviju zemalja Xie Zhenhua i Johna Kerrya, održanog u četvrtak i petak u Šangaju, izvijestilo je kinesko ministarstvo zaštite okoliša.
"SAD i Kina posvećene su međusobnoj suradnji i suradnji s drugim zemljama u suočavanju s klimatskom krizom", stoji u zajedničkoj izjavi.
Kaže se i da će dvije zemlje nastaviti razgovarati o konkretnim mjerama u 2020-ima usmjerenima na postizanje ograničenja porasta globalnih temperatura kako je zacrtano u Pariškom klimatskom sporazumu.
Kerryjevo zaustavljanje u Šangaju bio je prvi američki posjet Kini na visokoj razini otkako je novi predsjednik stupio na dužnost, a uslijedio je nakon prijepora dužnosnika dviju zemalja u ožujku na Aljasci.
Razgovori su označili nastavak klimatskog dijaloga dva najveća svjetska 'proizvođača' stakleničkih plinova.
Bilateralni razgovori prekinuti su nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump odustao od Pariškog sporazuma iz 2015. tvrdeći da nepravedno kažnjava američke tvrtke.
Biden će ovaj tjedan održati virtualni samit
Očekuje se da će se Sjedinjene Države uskoro ponovno obvezati na smanjenje američkih emisija stakleničkih plinova u pokušaju da vrate povjerenje stranih saveznika. Joe Biden je vratio Sjedinjene Države u pariški klimatski sporazum.
Li Shuo, viši savjetnik za klimu u ekološkoj grupi Greenpeace, rekao je da bi Kina uskoro mogla odgovoriti na novo američko obećanje svojim, nadovezujući se na "zamah" šangajskih pregovora.
"Izjava je po mom mišljenju pozitivna onoliko koliko politika dopušta: šalje vrlo nedvosmislenu poruku da će po ovom pitanju (Kina i Sjedinjene Države) surađivati. Prije sastanaka u Šangaju ovo nije bila poruka na koju smo mogli računati ", rekao je Li.
Biden će ovaj tjedan održati virtualni samit za desetke svjetskih čelnika na kojem će se raspravljati o klimatskim promjenama i koji će se uživo prenositi. Globalni pregovori o klimi zakazani su od 1. do 12. studenog u Glasgowu.
U priopćenju se navodi kako su se dvije zemlje dogovorile da razgovaraju o specifičnim akcijama smanjenja emisija, uključujući skladištenje energije, ugljika i o vodiku.
Rekli su da će poduzeti mjere kako bi povećali financiranje prelaska na izvore energije s niskim udjelom ugljika zemalja u razvoju.
Pariški sporazum potiče zemlje na ambicioznija klimatska obećanja ako su u mogućnosti to učiniti.
Kina je već obećala pojačane akcije dok pokušava ispuniti svoj cilj da postane "ugljično neutralna" do 2060.