Cazinski pčelari su nebrojeno puta dokazali da imaju med odlične kvalitete. Najbolji među najboljima je ipak kestenov med, kojeg su cazinski pčelari uspjeli brendirati na nacionalnom nivou kao prvi, u to vrijeme, proizvod animalnog porijekla u Bosni i Hercegovini koji je dobio brend i oznaku zaštićenog geografskog porijekla.
Prema pravilniku o medu, da bi se med deklarisao kao kestenov, potrebno je da sadrži minimalno 85% polenovih zrnaca kestena. Rezultati analiza za med Cazinske krajine pokazuju da on sadrži od 96% do 98% polenovih zrnaca kestena, što je izvanredna čistoća i uniflornost meda od kestena Cazinske krajine. On se razlikuje od svih drugih vrsta meda iz okolnih područja šire regije. Razlog tome je što u vrijeme cvjetanja kestena u prirodi nema ničeg osim kestenovog cvijeta što bi privuklo pažnju pčela, jer je svo drugo bilje već ranije prošlo fazu cvjetanja. Kestenov med Cazinske krajine karakterističan je i po području koje najdirektnije utječe na njegova svojstva.
Njegovim brendiranjem postigla se i njegova veća potražnja, lakši pristup tržištu, a samim time i veća prodajna cijena. Zahvaljujući oznaci Imena porijekla, cazinski kestenov med je postao prepoznatljiv i sve više tražen na tržištu meda kako u našoj zemlji, tako i u inostranstvu. Tome je doprinijela i velika podrška Grada Cazina.
Tako je nedavno Televizija Sarajevo bila u posjeti udruženju pčelara "Kesten" iz Cazina, a promocija našeg kestenovog meda, kao prvog brendiranog proizvoda iz BiH na svjetskom nivou, prikazana je u emisiji "Darovi prirode" sarajevske televizije. Pčelar Sead Mustedanagić je ovom prilikom pozvao i mlade da se počnu baviti pčelarstvom jer je potražnja za ovim cazinskim proizvodom sve veća.
- "Žao nam je što ni Federalna, a ni državna TV nisu pokazale interes za ovaj naš uspjeh", ne kriju iz Udruženja pčelara "Kesten", koji su dokazali da i mi u Bosni i Hercegovini, konkretnije Cazinu, možemo imati kvalitetne domaće proizvode koji će osvojiti i svijet.
Više pogledajte u prilogu sarajevske televizije.