KCUS: Urađen hirurški zahvat sa ugradnjom sistema za mjerenje intrakranijalnog pritiska

.

IRRAflow je savremeni inovativni sistem, prvi u svijetu ove vrste, koji omogućava kontinuirano praćenje intrakranijalnog pritiska, što je od ključnog značaja za unaprijeđenje liječenja najkritičnijih neurohirurških pacijenata.

Šef Klinike za neurohirurgiju Haso Sefo ističe da ljekari KCUS-a kontinuirano podižu standarde zdravstvenih usluga koje pruža ova zdravstvena ustanova.

"Ovim zahvatom napravili smo još jedan iskorak u radu Neurohirurške klinike, te omogućili našim pacijentima liječenje po najsavremenijim medicinskim protokolima primjenom visoko sofisticirane tehnologije. Vjerujem da ćemo i u narednom periodu nastaviti sa stalnim unaprijeđenjem usluga u svim segmentima našeg rada. Profesionalni razvoj i stručno usavršavanje, uz primjenu savremene medicinske opreme i novih tehnologija pozicionirali su Kliniku za neurohirurgiju KCUS-a na lidersku poziciju u Bosni i Hercegovini", izjavio je Sefo.

Operativni zahvat uradili su specijalisti neurohirurgije Elma Suljagić-Ljubović i Bekir Rovčanin, koji su zajedno sa kolegama ranije prošli neophodni trening i edukaciju.

"Radi se o jednom od najmodernijih i inovativnih pristupa u liječenju najtežih neurohirurških pacijenata. Velika je čast biti dio tima koji je uspješno obavio današnju operaciju. Izvođenjem zahvata stekli smo nova iskustva u radu sa najmodernijom medicinskom opremom, što će u narednom periodu postati svakodnevna praksa u liječenju naših pacijenata. Postoperativni oporavak pacijentice uspješno se odvija. Zahvaljujemo se firmi MIS koja nam je ustupila opremu i uradila trening osoblja, dok se ne završi procedura nabavke opreme koja je u toku", istakla je Suljagić-Ljubović.

V. D. generalne direktorice Hajrija Maksić istakla je da KCUS svakodnevno aktivno radi na unaprijeđenju medicinskih usluga, a u posljednjih nekoliko dana urađeno je mnogo značajnih pomaka na nekoliko klinika.

"Sve aktivnosti koje sprovodimo u KCUS-u usmjerene su na očuvanje i unaprijeđenje zdravlja naših građana, uz širenje spektra zdravstvenih usluga kako bismo omogućili kompletno liječenje u Bosni i Hercegovini, bez potrebe za izmještanje izvan naše zemlje. Ovo je dugotrajan i zahtjevan proces, ali zajedničkim i predanim radom svih kolega uspijevamo u tome. Prvi smo u BiH započeli s primjenom savremenih procedura i tehnologija u liječenju na nekoliko klinika, a Neurohirurgija je jedna od njih. Praćenjem modernih medicinskih tokova i primjenom novih procedura pravimo značajne finansijske uštede, ali ono što je još bitnije je da pacijent može da se liječi u svojoj zemlji, okružen porodicom i ljudima koje poznaje i voli, što je od velikog značaja na putu do izliječenja", izjavila je Maksić.