Kapije otvorene, unutra raspad sistema: Termini otkazivani i djeci, SPECT/CT ne radi, KCUS bez objašnjenja, operacije...

.
Elma Tufekčić, majka bolesnog djeteta koje je na pregled trebalo još 2. decembra prošle godine, kaže da nakon smrti djevojčice Džene Gadžun, u Kantonu Sarajevo niko od privatnih zdravstvenih ustanova ne radi anesteziju

 

Redakciji Faktor obratila se Elma Tufekčić iz Sarajeva, majka hronično bolesnog djeteta koje se liječi u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Kaže kako je 2. decembra prošle godine njeno dijete imalo termin za magnetnu rezonancu i da se zdravstvena procedura trebala raditi u općoj anesteziji.

 

Problem sa anestezijom

No dijete nije otišlo na zakazani pregled jer su ih, prema riječima majke djeteta, nazvali iz KCUS-a i kazali da je aparat za anesteziju na Klinici za radiologiju pokvaren i da se pregled otkazuje do daljnjeg.

- Od tada do danas aparat nije popravljen niti novi nabavljen. Mom djetetu nije toliko hitno, može sačekati neko vrijeme, ali postoje djeca kojoj je to, zbog zdravstvenog stanja, glavna dijagnostička pretraga. Bez tog aparata kod male i djece sa posebnim potrebama ne može se obaviti pregled - rekla nam je Tufekčić prije par dana.

Navodi da nakon smrti dvoipogodišnje djevojčice iz Kaknja Džene Gadžun 14. novembra 2021. godine, u Kantonu Sarajevo niko od privatnih zdravstvenih ustanova ne radi anesteziju.

- Zbog toga su sva djeca na čekanju, ne samo iz KS, nego i iz velikog dijela Federacije BiH. Normalni termini čekanja do sada su bili oko dva mjeseca, ali nakon što je aparat prestao raditi, pitamo se kolike će te liste sada biti ako se i kada aparat nabavi. Koliko smo mi roditelji, koji svake sedmice idemo sa svojom djecom u KCUS, informisani, oni koji gore rade uopće nisu zainteresovani za rješavanje tog problema. Prvo su nam rekli da će aparat brzo nabaviti, a sada nam ne govore ništa, izbjegavaju nas, valjda misle da mi roditelji nismo bitni - ispričala je Tufekčić.

Upitali smo nadležne u KCUS-u šta su do sada uradili na rješavanju ovog problema te kada će djeca ponovo moći na pregled?

 

Novi aparat

- Tokom redovnih servisa dijagnostičkih aparata uočene su određene tehničke nepravilnosti kod aparata za anesteziju na Odjelu magnetne rezonance, zbog čega smo aparat isključili iz upotrebe. Imajući u vidu značaj adekvatne i efikasne dijagnostike u liječenju pacijenata, KCUS je poduzeo hitne mjere u smislu nabavke novog aparata. Tako je od 3. januara svim pacijentima na raspolaganju novi aparat za anesteziju na spomenutom odjelu te se dijagnostika radi po redovnim protokolima. Svi pacijenti koji ranije nisu dobili tražene usluge bit će kontaktirani radi pružanja usluga. Prioritet imaju hitni / životno ugroženi bolesnici - navode u odgovoru iz KCUS-a. 

No tu nije kraj. Faktor su prije skoro mjesec dana kontaktirali i drugi pacijenti, poput onih koji su upućeni na scintigrafiju. Termine su imali prije Nove godine, ali su obaviješteni da "aparat ne radi".

Informaciju o tome kada će KCUS biti u prilici pružiti ovu uslugu zdravstvenim osiguranicima pacijenti nemaju, niti KCUS obavještava javnost o bilo čemu, osim što su još 27. decembra na svojoj web stranici naveli da "Klinika za nuklearnu medicinu KCUS-a trenutno nije u mogućnosti pružiti uslugu na SPECT / CT aparatu". 

 

Dijagnostika na čekanju

- O ponovnom puštanju javnost će biti odmah obaviještena. Pacijente ćemo pojedinačno obavijestiti o datumu scintigrafskih dijagnostičkih pretraga za koje su bili ranije naručeni.

Naše medicinsko osoblje je na raspolaganju pacijentima za svako dodatno pojašnjenje - navedeno je na stranici KCUS-a. 

Pacijentima, medijima, javnosti niko u KCUS-u nije na raspolaganju za bilo kakvo pojašnjenje u ovom slučaju. Faktor je još 24. decembra od KCUS-a tražio odgovore u vezi s ovim aparatom, ali do objave ovog teksta vršiteljica dužnosti generalnog direktora KCUS-a prof. dr. Hajrija Maksić nije našla vremena ili volje da odgovori ili da nalog uposlenicima KCUS-a da odgovore. 

SPECT/CT uređaj se koristiti u općoj nuklearnoj medicinskoj dijagnostici (scintigrafija štitne žlijezde, miokarda, pluća, kostiju i dr.) za preglede koji zahtijevaju izuzetno preciznu anatomsku lokalizaciju i visoki kvalitet slike, kao što je snimanje neuroendokrinih tumora, solitarnih plućnih nodula, tumora pluća, mozga, prostate, benignih i malignih lezija, infekcija i drugog.

Pacijenti, pa i oni oboljeli od raka, proživljavaju agoniju - niti aparat radi, niti se zna zašto ne radi, niti kad će proraditi, kada će dobiti novi termin, da li da čekaju ili da se snalaze negdje drugo i plate uslugu. Radi se o pacijentima iz Kantona Sarajevo, Unsko-sanskog, Srednjobosanskog...

 

Operacije (ne) mogu raditi

Također, prema informacijama koje je Faktor dobio od pacijenata koji su pozivali našu redakciju, u KCUS-u nije bilo moguće ili i dalje nije moguće raditi pojedine operativne zahvate. Faktor je u istom upitu 24. decembra pitao i u vezi s tim, ali do zaključenja ovog teksta odgovore nismo dobili.

Tražili smo da nam se precizno odgovori: Koje tačno operacije u KCUS-u su trenutno onemogućene, a inače jesu na popisu operativnih zahvata koji se rade u KCUS-u, jer ne postoje uvjeti, materijal za operaciju i tome slično? Primjera radi, tu su određene vrste operacija kičme koje pacijenti ne mogu dobiti jer "nema šarafa, fiksatora" itd, a prema onome što su pacijenti koji su nas pozivali tvrdili.

Tražili smo u ime pacijenata i javnosti objašnjenje zbog čega KCUS trenutno nema, ako nema, materijal da radi te operacije i kada tačno će početi s tim operativnim zahvatima?

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu već duže od godinu dana nema generalnog direktora. Nadzorni, upravni odbori, ministri, vladajuće stranke Trojke (SDP, NS, NiP)..., već godinu se bave "igrama prijestolja" u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Bosni i Hercegovini. Kapije jesu otvorene, ali je iza njih raspad sistema!