Kako Vlada FBiH upravlja krizom iz skupocjenih automobila? Građani Donje Jablanice bijesni

x

 

U tim prvim danima nakon poplava u Jablanici smo mogli vidjeti političare iz vladajućih struktura kako na federalnom tako i na državnom nivou

 

Ljutnja. Bijes. Razočarenje. Ovako se može opisati stanje građana Donje Jablanice prema vlasti u FBiH nakon katastrofalnih poplava koje su se dogodile 4. oktobra ove godine.

Ljudi su proživljavali horor! U velikim bujicama koje su odnijele kuće, najtragičnija je smrt 19 stanovnika Donje Jablanice.

U prvim danima nakon poplava cijela država, ali i region, su se digli na noge da pomognu poplavama unesrećena područja. Tih dana se otvorila i priča o kamenolomu odakle se kamenje sručilo na mještane tog dijela Hercegovine.

Više od dva mjeseca nakon poplava niko više ni o žrtvama, ni o drugim posljedicama poplave, ni o kamenolomu... Zna se samo kako je pokrenuta istraga da se ispita otkud kamenolom na tom mjestu i da li ima „čiste“ papire.
 

Onako kako se vlast odnosila prema ovom kamenolomu, tako se ponaša i prema saniranju nakon ove prirodne nepogode. Ili bolje reći, kakva je neefikasnost onih koji su nadležni da pomognu stanovništvu nakon nesreće.

Šta radi vlast?

U tim prvim danima nakon poplava u Jablanici smo mogli vidjeti političare iz vladajućih struktura kako na federalnom tako i na državnom nivou. I čini se da se na tome završilo. Došli. Uslikali se. I završili posao.

A, građani ostali sami sa humanitarnim organizacijama da se izbore sa posljedicama ove strašne katastrofe koja ih je zadesila.

Da je vlast nesposobna da se ozbiljnije pozabavi ovim pitanjem najbolji je pokazatelj pruga koja je dva mjeseca visila u zraku. Umjesto da se Vlada FBiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem pozabavi tim pitanjem i riješi problem onako kako to dolikuje liderima, dozvolili su sebi da jedna strana kompanija „donira“ sanaciju pruge.

 

Ona kako „ne treba poklonu gledati u zube“ je ipak gorkog okusa u ovom slučaju. Turska kompanija Cengiz, koja je radila na dionicama autoputa u BiH, je pokazala kako se posao radi. Prihvatili su se posla, te će vjerovatno za kratko vrijeme i završiti rekontrukciju uništene pruge.

U svemu ovome ne treba zaboraviti ni angažman humanitarnih organizacija koje su se od prvog dana dale na raspolaganje u sanaciji pričinjene štete. I danas su humanitarne organizacije na terenu koje zajedno sa mještanima Donje Jablanice čiste blato ostalo nakon poplava.

Te organizacije su uspjele za kratko vrijeme da nabave mašine iz raznih kompanija kako bi se što prije i što efikasnije rasčistilo oko kuća, ali i drugih objekata koje su pogođene ovim poplavama.

Zbog sveukupne situacije na terenu građani Donje Jablanice su u nekoliko navrata organizovali proteste na kojima su ukazivali na to kako nadležni ne čine ništa kako bi se vratili svojim kućama.
 


 

Iako je stanje na terenu takvo da je rizičan povratak u kuće pojedinci se vraćaju jer ne mogu više ostati kod rodbine i prijatelja. Kako kažu i to postane smetnja nakon nekog perioda.

Postavlja se pitanje da li je bilo potrebno da se građani toliko zadrže kod prijatelja i rodbine i šta je vlast uradila da smjesti građane?

U tim prvim danima građani su bili smješteni u Sportskoj dvorani koja je za prvu ruku bila dobra. Jer u tom slučaju i tim prvim danima - daj šta daš.

Nakon nekog vremena područja pogođena poplavama su od Turske dobila kućne kontejnere koji su trebali biti postavljeni i osposobljeni za život u njima.

 

 

Sporost i tromost vlasti je učinila svoje tako da se skoro ušlo u zimu kada su se ovi kontejneri osposobili. Ali je onda uslijedio „šamar“ od građana koji odbijaju da se usele u njih jer smatraju da su neuslovni za život.

Ovako bi u nedogled da nabrajamo propuste Vlada FBiH na čelu sa Nikšićem u ovom kritičnom periodu za mještane Donje Jablanice. Umjesto da stanu rame uz rame sa građanima dospustili su da humanitarne organizacije i strane kompanije rade njihov posao.

I previše su plaćeni da vode brigu o građanima. A, pogotovo u ovim teškim trenucima kada treba pokazati liderstvo, hrabrost i spremnost na veću političku žrtvu kako bi na kraju građani bili zadovoljni.

Zato treba izaći iz skupocjenih automobila među građane kako bi osjetili njihov puls i pokazati kako stoje solidarno sa svojim građanima u istom redu.