Kako su nestali fotodokazi iz odjela za forenziku MUP-a KS!?

policija
I dok Tužilaštvo Bosne i Hercegovine vodi novu istragu vezanu za politička ubistva u BiH, koja nisu razjašnjena ni nakon skoro 30 godina, pravo je pitanje šta pripadnici Federalne uprave policije (FUP) mogu pronaći od materijalnih dokaza. Likvidacije policijskih dužnosnika

 

Raport je prije mjesec objavio da Obavještajno sigurnosna agencija (OSA) nakon osnivanja 2004. godine uopće nije pronašla nijedan papir koji se odnosi na likvidacije čelnih policijskih dužnosnika. U prijevodu, gubi se trag kompletnoj dokumentaciji, arhivama i izjavama svjedoka, članova porodice, ali i fotografijama s lica mjesta koje su ranije imale obavještajne službe i policijske strukture.

Tužilaštvo BiH, kako smo objavili, dalo je nalog FUP-u da ponovo saslušava svjedoke i članove porodice ubijenog Joze Leutara, ali i Nedžada Ugljena, zamjenika šefa tajne bošnjačke policije AID. Iskaz je dalo sedam osoba. Nedavno su upućeni novi pozivi za svjedoke.

Ključno je da je sve ove podatke o atentatu, ne samo za Ugljena, nego i Jozu Leutara imao AID koji je tada bilo uključen u istragu zajedno sa sarajevskom policijom. Ramiz Delalić Ćelo je ubijen 2007. godine, a istragu o ubistvu godinama vodi Tužilaštvo BiH. Ta dokumentacija je iz Tužilaštva KS prebačena na Tužilaštvo BiH.

AID je tada bio uključen i u istragu u vezi atentata na porodicu Sefera Halilović. Na licu mjesta tada su bili pripadnici ove službe, a atentat se desio u naselju Ciglane 1993. godine, kada su ubijeni Halilovićeva supruga i njen brat Edin. Aktivirana je eksplozivna naprava, a porodica Halilović tada je za atentat optužila pripadnike zloglasne jedinice “Ševe”

No, prema informacijama Raporta, a koje potvrđuju i našu raniju tezu da su određeni dokumenti nestali, jeste i činjenica da je iz odjela za forenziku MUP-a KS nestala fotodokumentacija koja se odnosi na slučaj atentata na porodicu Halilović.

Potvrđuje to i odgovor tadašnjeg policijskog komesara MUP-a KS Vahida Ćosića. Tačnije, Ćosić je 9. maja 2013. godine odgovorio na zahtjev porodice da se dostavi fotodokumentacija koja je sačinjena kobnog dana, 7. jula 1993. godine na dan kada su ubijeni Mediha Halilović i Edin Rondić, Seferova supruga i njen brat.
Nema negativa

U odgovoru Ćosića stoji da je izvršenim provjerama u odjelu za forenziku i KDZ MUP-a KS konstantovano da fotodokumentacija koja se odnosi na 7. juli 1993. godine nije urađen iz objektivnih razloga!?

“Uvidom u evidencije negativa Odjeljenja za kriminalističku tehniku, forenziku i KDZ za 1993. godinu konstantovano je da nedostaje negativ broj 174 /93 koji se odnosi na događaj od 7. 7. 1993. godine, kada su u stanu u ulici Trg nesvrstanih broj 9/II smrtno stradali Halilović Medina i Rondić Edin”, navodi se u odgovoru Ćosića.