Kako je ko glasao o HDZ-ovom prijedlogu isplate plate u gotovini: Pojedini parlamentarci iznenađenje

F

Poznato je kako su se zastupnici Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine očitovali u svakom krugu glasanja o prijedlogu HDZ-ovog parlamentarca Predraga Kožula da se omogući isplata plate u gotovini državnim zvaničnicima koji su pod američkim sankcijama.

Parlamentarci su se jučer u tri kruga glasanja očitovali o Kožulovom prijedlogu da se izmjene Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine razmatraju po hitnom postupku. Upravo je ovim izmjenama predviđeno da se plate isplaćuju u gotovini, a niti u jednom krugu glasanja nije prihvaćeno da se o njima glasa u hitnom postupku.

Međutim, ono što je interesantno jeste kako su glasali pojedini zastupnici za koje bi se očekivalo da će biti protiv prijedloga koji nije u skladu sa savremenim finansijskim sistemom.

Prvi krug glasanja o hitnom postupku

Pa je tako u prvom krugu glasanja o tome da se predložene izmjene razmatraju po hitnom postupku Safet Kešo (SDA) bio suzdržan, Nermin Mandra (SDA) bio suzdržan, Šemsudin Mehmedović (Naprijed) bio suzdržan, Nihad Omerović (NiP) bio suzdržan, Mia Karamehić-Abazović (NiP) bila suzdržana, Aida Baručija (Bh. inicijativa Fuad Kasumović) bila suzdržana, Sabina Ćudić (NS) bila suzdržana, Elvisa Hodžić (NES) i Jasmin Emrić (NES) su bili za.

Drugi krug glasanja o hitnom postupku

Već u drugom krugu glasanja o tome da se predložene izmjene razmatraju po hitnom postupku neki od spomenutih zastupnika su promijenili mišljenje. Pa je tako Kešo bio protiv dok su Hodžić i Emrić bili suzdržani. Mandra, Mehmedović, Omerović, Karamehić-Abazović, Baručija i Ćudić su ostali suzdržani.

Drugi ponovljeni krug glasanja o hitnom postupku

Drugi krug glasanja je poništen zbog čega je ponovljen. U drugom ponovljenom krugu glasanja o tome da se predložene izmjene razmatraju po hitnom postupku neki od spomenutih zastupnika su ponovo promijenili mišljenje. Pa je tako u odnosu na drugi krug glasanja Mandra bio protiv. Kešo je ostao protiv dok su Mehmedović, Omerović, Karamehić-Abazović, Baručija, Ćudić, Hodžić i Emrić ostali suzdržani.

Prvi i drugi krug glasanja o skraćenom postupku

S obzirom na to da nije prihvaćeno da se Kožulov prijedlog izmjena razmatra po hitnom postupku, uslijedilo je glasanje o tome da se na nekoj od narednih sjednica razmatra po skraćenom postupku. To je prihvaćeno nakon dva kruga glasanja, a i tom prilikom su neki od spomenutih zastupnika mijenjali mišljenje u odnosu na drugi ponovljeni krug o hitnom postupku.

U prvom krugu glasanja o tome da se predložene izmjene razmatraju po skraćenom postupku Mandra je bio suzdržan dok su Hodžić i Emrić bili za u odnosu na ponovljeni drugi krug glasanja o hitnom postupku. Kešo je ostao protiv dok su Mehmedović, Karamehić-Abazović, Omerović, Baručija i Ćudić ostali suzdržani.

U drugom krugu glasanja o tome da se predložene izmjene razmatraju po skraćenom postupku Mandra je bio protiv u odnosu na prvi krug glasanja o skraćenom postupku. Kešo je ostao protiv, Mehmedović, Karamehić-Abazović, Baručija i Ćudić su ostali suzdržani dok su Hodžić i Emrić ostali za. Omerović nije glasao u drugom krugu glasanja o skraćenom postupku.

Iz prethodno navedenog je jasno da su Omerović, Karamehić-Abazović, Baručija i Ćudić od početka do kraja bili suzdržani. U galeriji je sadržan listing glasanja za svakog parlamentarca.

Kožulov prijedlog

Podsjećamo, Kožul je kao razlog predloženih izmjena zakona istakao ono što ističu svi oni koji su pod američkim sankcijama, kao i oni koji su protivnici tih sankcija. Naime, smatra da bi se prihvatanjem navedenih izmjena omogućilo "ostvarivanje osnovnih ljudskih prava". Podsjećamo da su sankcionisanima onemogućene isplate plata preko tekućeg računa u banci nakon nedavnog usvajanja izmjena Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Između ostalih, to je slučaj s Kožulovim stranačkim kolegom, zamjenikom predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Marinkom Čavarom, članicom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željkom Cvijanović (SNSD) i predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom (SNSD).

Ranije su vlasti objavile javnu nabavku za prijavu pošti preko kojih bi se sankcionisanima plata isplaćivala u gotovini. Na tu javnu nabavku se prijavila Pošta RS dok se BH Pošta i Pošte Hrvatske nisu prijavile. Tako da državni zvaničnici iz RS-a, kao što je Cvijanović, platu mogu primati preko Pošte RS.