Naime, novoizabrana načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić dala je ostavku na mjesto gradonačelnice 19. novembra, što je ostavilo "rupu" na mjestu rukovodioca glavnog grada Bosne i Hercegovine.
Imajući u vidu da Sarajevo ima dvoje zamjenika gradonačelnika, bilo je logično očekivati da će neko od njih dvoje preuzeti poziciju v.d. gradonačelnika.
Ovdje vrijedi podsjetiti kako je uređeno pitanje gradonačelnika, zamjenika i predsjedavajućeg Gradskog vijeća, po etničkim linijama.
"Zbrka" na prethodnoj sjednici
Statut Grada Sarajeva kaže da gradonačelnik i predsjedavajući GV ne mogu biti iz istog naroda, što je funkcionisalo u prethodnom periodu jer je predsjedavajući bio Jasmin Ademović (Bošnjak), dok je gradonačelnica bila Karić (Ostali).
Po pitanju zamjene za Karić, tu je nastao problem. Stranke s većinom u GV željeli su na tu poziciju postaviti Samira Avdića, koji je također Bošnjak. Samim tim, očekivalo se da će na poziciju v.d. gradonačelnice biti postavljena Anja Margetić-Stakić, koja je Hrvatica.
Međutim, tokom prethodne sedmice, došlo je do zanimljive situacije. Avdić je sam sebe "izbacio" iz utrke za v.d. gradonačelnika, jer je preuzeo mandat općinskog vijećnika u Novom Sarajevu.
Time je Margetić ostala kao jedini logičan izbor, ali je zatim Gradsko vijeće zakazalo sjednicu gdje će biti izabran gradonačelnik tek za 26. novembar, kada je Margetić na - godišnjem odmoru.
Ovaj slučaj je, također, dobio novu dimenziju činjenicom da u saopštenju GV piše da će biti izabran "novi gradonačelnik i zamjenik gradonačelnika", bez spomena riječi "vršilac dužnosti."
Tim povodom, kontaktirali smo predsjedavajućeg Gradskog vijeća Jasmina Ademovića, koji za Klix.ba kaže da će ove tačke dnevnog reda, o izboru gradonačelnika i zamjenika, biti razmatrane u skladu s članovima 43 i 44 Statuta Grada Sarajeva.
Upravo zbog ove tvrdnje Ademovića je upitno kako će GV izabrati ove dvije osobe.
Pravila (ni)su potpuno jasna
Drugim riječima, ovi članovi imaju brojne odredbe koji regulišu razne tehničke stvari u izboru na ove dvije pozicije, ali su također i jasne po tome u kojim okolnostima se izvršavaju.
Tako član 43, stav 2, Statuta kaže da će izbor gradonačelnika izvršiti "na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća na početku svakog novog mandata gradskih vijećnika", odnosno da je novog gradonačelnika moguće izabrati tek po konstituiranju novog GV, što se može desiti tek nakon što se konstituišu općinska vijeća u četiri gradske općine (Novi Grad, Novo Sarajevo, Centar, Stari Grad).
Također, ovaj član ne spominje mogućnost ostavke, odnosno tu se nalazi svojevrsna "rupa u zakonu." Jedini scenarij gdje GV u trenutnom sastavu bira novog gradonačelnika jeste u slučaju razrješenja, što se u ovom slučaju nije desilo.
Međutim, ovdje vrijedi istaći da stav 11 ovog člana kaže da "ukoliko mjesto gradonačelnika ostane upražnjeno", Gradsko vijeće bira novog gradonačelnika u roku od 30 dana.
Iako ne stoji više detalja o tome kakav je postupak izbora, ovo je jedini dio članova koje spominje Ademović koji se mogu iskoristiti da bi se zakonski "opravdao" izbor novog gradonačelnika.
Naravno, sve će biti jasno kada se održi sama sjednica, ali je izrazito upitan, pravno gledano, put u izbor novog gradonačelnika, koji još ne bi imao poziciju vršioca dužnosti, prije konstituisanja novog gradskog vijeća.
To je poseban problem kada još uzmemo u obzir da je Margetić, kao osoba različitog etniciteta u odnosu na Ademovića, prema članu 44. Statuta Grada Sarajeva, trebala preuzeti poziciju v.d. gradonačelnice do izbora novog Gradskog vijeća.
Sjednica Gradskog vijeća Grada Sarajeva je zakazana za danas sa početkom u 10 sati.