Kafa u novoj godinu skuplja

v

Ljubitelji kafe mogli bi uskoro osjetiti poskupljenje svog omiljenog napitka, jer su cijene kafe na međunarodnim robnim berzama dosegnule najviše razine u istoriji, piše BBC. Danas je cijena za arabiku, koja čini većinu globalne proizvodnje, premašila 3,44 dolara po 0,45 kg, što je skok od više od 80 odsto u ovoj godini. Istovremeno, cijena robuste dosegnula je novi rekord u septembru.


Do ovoga je došlo jer trgovci kafom očekuju pad prinosa nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenskim uslovima, a popularnost kafe nastavlja rasti. Jedan stručnjak rekao je za BBC kako proizvođači kafe razmatraju povećanje cijena početkom sljedeće godine.

Dok su posljednjih godina veliki prerađivači kafe uspijevali ublažiti rast cijena kako bi zadržali kupce i očuvali tržišni udio, čini se da će se to uskoro promijeniti, kaže Vinh Nguyen, izvršni direktor kompanije Vinh Nguyen Tuan Loc Commodities.

Teška vremena za industriju kafe

“Brendovi poput JDE Peet (vlasnik brenda Douwe Egberts), Nestlé i slični, ranije su sami preuzimali teret viših cijena sirovina. No sada su gotovo na prelomnoj točki. Mnogi od njih razmatraju povećanje cijena u supermarketima tokom prvog kvartala 2025. godine”, rekao je Nguyen.

 

Visoki zvaničnik Nestléa izjavio je kako se industrija kafe suočava s “teškim vremenima” te priznao da će njegova kompanija morati prilagoditi cijene i veličine pakiranja. “Nismo imuni na porast cijene kafe, daleko od toga”, rekao je David Rennie, voditelj Nestléovih brendova kafe. Posljednji rekord cijene kafe zabilježen je 1977. godine nakon što je snijeg, koji je na tom području neobična pojava, devastirao plantaže u Brazilu.


“Glavni pokretač su zabrinutosti oko prinosa za 2025. godinu u Brazilu. Zemlja je u avgustu i septembru iskusila najgoru sušu u posljednjih 70 godina, nakon čega su u oktobru uslijedile obilne kiše, što je izazvalo strah da bi usjevi mogli propasti”, rekao je Ole Hansen, voditelj strategije za robne proizvode u Saxo Banka.


Potražnja za kafom samo raste

No, nisu samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode arabika zrna, pogođene lošim vremenskim uslovima. Opskrba robustom takođe je smanjena jer su plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču ove vrste kafe, takođe doživjele i sušu i obilne kiše.

Kafa je, nakon sirove nafte, drugi najvažniji proizvod na svjetskom tržištu po obimu trgovine, a njena popularnost neprestano raste. Na primjer, potrošnja u Kini više se nego udvostručila u posljednjoj deceniji.


“Potražnja za kafom i dalje je visoka, dok su zalihe kod proizvođača i prerađivača na niskim nivoima. Očekuje se da će rast cijena kafe potrajati još neko vrijeme”, izjavila je Fernanda Okada, analitičarka cijena kafe iz kompanije S&P Global Commodity Insights za BBC.