Inflacija je sve više predmet istraživanja ekonomista koji dolaze do iznenađujućih činjenica. To je slučaj i kod istraživanja dvojice američkih ekonomista, čiji su predmet interesovanja bile cijene velikih trgovačkih lanaca tokom inflacije u deset država.
Naime, došli su do zaključka da su jeftine potrepštine, koje su robne marke samih trgovačkih lanaca, zapravo posebno skupe. Spomenuto istraživanje su proveli Alberto Cavallo s Univerziteta Harvard i Oleksiy Kryvtsov iz Centralne banke Kanade, a istraživanjem je bilo obuhvaćeno više od dva miliona proizvoda hrane i pića.
Istraživači su ukazali da je prilično lako klasifikovati prehrambene artikle i uporediti različite trgovačke lance u različitim zemljama.
Utvrdili su da su, primjera radi, u Njemačkoj, inače skupi, brendirani prehrambeni proizvodi u periodu od januara 2020. do maja 2024. poskupjeli za 15 posto. S druge strane, prehrambeni proizvodi robnih marki su u navedenom periodu u Njemačkoj poskupjeli za 29 posto. Robne marke su i dalje jeftinije od onih visokokvalitetnih, brendiranih, ali se cjenovno izjednačavaju.
Cavallo i Kryvtsov su napomenuli da se tokom inflacije pomjerila potražnja sa skupih na jeftine proizvoda. Međutim, kako su ukazali, kada se jeftini više kupuju, onda proizvođači i trgovci povećavaju njihovu cijenu više nego za proizvode koji su manje traženi.
Stručnjaci za maloprodaju su naglasili da tokom inflacije više rastu cijene jeftinijih nego skupljih proizvoda. Naime, brendiranje je samo po sebi skupo, pa se tokom inflacije smanjuju troškovi brendiranja kako bi se uštedilo. S druge strane, rastu cijene nebrendiranih proizvoda, među kojima su i trgovačke marke, jer za njima raste potražnja i rastu troškovi njihove proizvodnje.
Ovim proizvodima i ne treba brendiranje, reklamiranje, jer cijena govori sama za sebe, a trgovačke marke djeluju dovoljno pouzdano.
Foto: Haber