Prijeratni krajiški prehrambeni gigant “Agrokomerc” iz Velike Kladuše, ulaskom kompanije “AC Food” d. d., članice “AS grupacije” sa sjedištem u Jelahu, ponovo osvaja tržište. Nekadašnji “Agrokomercovi” brendovi u novom ruhu i s boljom kvalitetom postaju sve traženiji na policama tržnih centara širom Bosne i Hercegovine, ali i van njenih granica.
Za samo godinu od ulaska “AC Food” kompanije u proizvodne pogone “Agrokomerca”, od ukupno dvanaest strateških linija, već je u pogonu njih šest. Plan je da u narednih nekoliko godina sve budu modernizirane i stavljene u funkciju, piše Stav.
KVALITETA SIROVINA
Alen Badnjević, izvršni direktor “AC Fooda” Velika Kladuša, kaže da ova kompanija trenutno upošljava 97 radnika u Velikoj Kladuši, a u funkciji su proizvodne linije krekera, biskvita, supa, prerade voća i povrća, kahve, pektin-želea i pogon kremova i čokolada. Jedan od važnijih artikala koje je “AC Food” nedavno lansirao na tržište Bosne i Hercegovine jeste namaz “Maza”, koji rapidno osvaja bosanskohercegovačko tržište.
“Mi smo ovdje od 1. juna 2017. godine i od tada do danas radili smo na mnogim redizajnima i rebrendiranjima, kao što je novi ‘Vegedor’ s većim udjelom povrća i mnogo manjom količinom soli u odnosu na sve ostale začine koji su prisutni na bh. tržištu. Radili smo i na novim čajnim kolutićima s okusom limuna, kokosa i klasik. Izbacili smo i novi ‘Tops’ s okusom jabuke i cimeta, pored ananasa kojeg smo prije toga lansirali, i to nam je bio prvi proizvod u kategoriji biskvita. Narednih dana ‘AC Food’ će predstaviti nova iznenađenja koja pripremamo za naše domaće potrošače. ‘Tops’ nam je još proizvod broj jedan, ali s ovom tendencijom prodaje ‘Maze’, ona vrlo brzo može dostići taj nivo. Riječ je o proizvodu koji se pravi s 20 i 30 posto lješnjaka i bez palminog ulja. ‘Maza’ je naišla na vrlo dobar prijem kod potrošača i mi smo danas, dva mjeseca od puštanja u promet ovog proizvoda, premašili plan naše proizvodnje, a svakodnevno imamo potražnju za novim isporukama. U posljednjih mjesec dana svake minute prodala se jedna tegla ‘Maze’ u Bosni i Hercegovini”, ističe Badnjević.
Novi proizvod kompanije “AC Food” iz Velike Kladuše, premium kremni namaz od lješnjaka “Maza”, našao se na policama oko 800 prodajnih mjesta u Bosni i Hercegovini, a uskoro će se prodavati i u nekim od poznatih inostranih trgovinskih lanaca. Riječ je o nekada dobro poznatom “Agrokomercovom” proizvodu, ali s unaprijeđenom recepturom. Tim domaćih i internacionalnih eksperata i tehnologa radio je na receptu za “Mazu”, a proizvod koji je sada u prodaji ustvari je četrnaesta verzija namaza, koliko je napravljeno u pokušaju da se dobije najbolji okus. Na kraju su uspjeli, napravivši novi bosanskohercegovački hit. “Maza” je trenutno među tri brenda u nivou kremova u Bosni i Hercegovini.
“Tajna je u dobrom okusu kojeg postižemo tako što koristimo pažljivo izabrane sirovine, ne upotrebljavamo palmino ulje i namaz ne sadrži visok postotak šećera, koliko sadrže proizvodi drugih proizvođača. Naša ‘Maza’ ima bolju kvalitetu od drugih eurokrema i vjerovatno su to potrošači prepoznali. Kapacitet naše proizvodnje za dan iznosi oko tri tone, od toga možemo upakovati više od 8.000 tegli i naš kapacitet je stvarno velik, a mi ga koristimo maksimalno. Nismo očekivali da će biti takva potražnja za ‘Mazom’, drago nam je zbog toga i nastojimo popuniti tržište što brže i više”, objašnjava Erna Ćatić, diplomirani inžinjer tehnologije i rukovodilac proizvodnje u “AC Food” Velika Kladuša.
KONTROLA U SKLADU S EU STANDARDIMA
Kvalitet proizvoda mora biti konstantan, a to vrlo dobro znaju u “AC Food” Velika Kladuša i zbog toga danonoćno rade na održavanju jednake kvalitete svih svojih proizvoda. Kako bi to ostvarili, potrudili su se da formiraju internu Službu za propitivanje kvalitete proizvoda, u okviru koje imaju vlastiti standard i kroz koju su uspjeli dobiti sve potrebne certifikate, te očekuju i posljednji, najbitniji, koji je potreban za izvoz u zemlje Evropske unije.
“Svaka nabavka sirovine i ambalaže prije ulaska u proizvodnju prolazi kroz kontrolu u kojoj se vrši analiza tih sirovina, a zatim daje zeleno svjetlo za njihovu upotrebu ili se odbijaju i vraćaju proizvođaču uz reklamaciju. Trudimo se da radimo s najpoznatijim proizvođačima sirovina kako bismo osigurali što bolji kvalitet naših proizvoda, a cilj nam je, prije svega, da naši proizvodi završe na tržištu Evropske unije. Sve sirovine i ambalaže su u skladu s legislativom Evropske unije, tako da smo već napravili prvi korak za izvoz naših proizvoda na područje Evropske unije. Kroz naš rad dokazali smo se i dobijanjem nekoliko standarda, od kojih već imamo halal i HACCP certifikat, a upravo se pripremamo za IPS, standard koji je ključan za izvoz proizvoda u Evropsku uniju. To je isključivo trgovački certifikat, izvršili smo sve pripreme te očekujemo da dobijemo i taj certifikat”, naglašava Asim Veladžić, rukovodilac Službe nabave u “AC Food” Velika Kladuša.
Iako je oprema stara više od četrdeset godina i planirana je nabavka nove, iz “AC Fooda” ističu kako su to visoko kvalitetni strojevi porijeklom iz Engleske. Tvrde da je riječ o dobro poznatom proizvođaču mašina “Perkinson”, čije mašine u nekadašnjem “Agrokomercu”, zahvaljujući redovnom i kvalitetnom održavanju, rade kao švicarski sat i bez greške. Mašina za proizvodnju “Topsa” u stanju je za 24 sata proizvesti oko 80.000 komada. Ovih dana bosanskohercegovačko tržište bit će iznenađeno novim proizvodom nalik na “Krašov” “Kakao Express”, ili “Nestleov” “Nesquik”, ali s dodatkom određenih vitamina.
“Ovaj naš će biti mnogo prepoznatljiviji jer će u sebi sadržavati deset različitih vitamina, kalcij i željezo. To je novi proizvod na kojem smo radili u zadnje vrijeme i on uskoro treba da se nađe na našem tržištu. Radimo i na nekadašnjem dobro poznatom proizvodu ‘Kremipan’. I njega pokušavamo oživjeti i nakon toga vratiti na police u trgovinama”, kaže Asim Veladžić, dodavši da je “AC Food” kupovinom nekih pogona kupio i pravo na proizvodnju tih brendova bivšeg “Agrokomerca”.
JEDINI U BiH PRERAĐUJU KAKAO
S obzirom na to da je “Agrokomerc” bio velika fabrika hrane, pred rat su nabavljene mašine za preradu zrna kakaa, od čega se obradom dobiva buter i krem, a od toga onda po želji proizvode razni proizvodi. Na prostoru bivše Jugoslavije preradu kakaa radi samo nekoliko firmi. Jedna od njih bila je i “Zvečevo”, ali, prema riječima Asima Veladžića, ona to više ne radi. Ove pogone “AC Food” pokrenuo je kako bi sami obrađivali zrna i od njih proizvodili masu i maslac, koji im je neophodan u proizvodnji, ali i da bi drugim prehrambenim firmama u Bosni i Hercegovini ponudili sirovine potrebne za njihove proizvode.
“Sirovinu kupujemo od evropskih dobavljača, a prednost leži u tome što ovako sami sebi diktiramo kvalitetu u proizvodnji čokolade i ostalih proizvoda od kakaa. Evo, kao što možete vidjeti, upravo spremamo pošiljku te mase i maslaca, koju šaljemo firmi ‘Vispak’ u Visokom. To je velika stvar za nas jer možemo proizvoditi sirovine za domaće fabrike slatkiša, ali i za vlastite potrebe”, objašnjava Asim Veladžić.
Namaz “Maza” jeste dokaz da Bosna i Hercegovina može i ima kapaciteta da se nosi i s najvećim prehrambenim firmama u regiji, ali i ostatku Evrope. Potrebno je samo malo više rada, volje i entuzijazma kako bi se dostigao evropski nivo. To ovih dana nanovo pokazuju i dokazuju u Velikoj Kladuši rebrendiranjem starih proizvoda u koje udahnjuju novi život.