Jusuf Kljun, pčelar iz Austrije: Bez kiše meda nema

.

 

„Loša godina za pčelare“, „Država uskače u pomoć“, „Pčelari zabrinuti“ i „Pčele umiru od gladi“, naslovi su koji su slikovito odražavali stanje u pčelarstvu zadnjih godina. Posebno je prošla bila kritična zbog pandemije korona virusom. Ove godine, situacija slična. Prvih paša skoro da i nije bilo, a zalihe meda su davno potrošene u masovnoj pomami očuvanja zdravlja zbog korone.


No, izuzetaka uvijek ima. Posebno su seleći pčelari uspjeli nešto meda izvrcati.

-Ja nisam selio pčele, tu su gdje su, po livadama oko kuće, ali, mogu reći da sam zadovoljan. Ovdje kod nas u Austriji noću bi padala kiša, a sa izlaskom sunca, pčele bi napuštale košnice i baš sam pratio unos na digitalnoj vagi, ma to je bio unos za ne povjerovati. Po košnici, u zavisnosti od broja nastavaka, izvrcao sam od 30 do 60 kg meda! Trenutno imam oko sto košnica pa je računica jednostavna – kaže Jusuf Kljun pčelar iz malog mjesta Leonstein, inače Višegrađanin porijeklom.
On se kaže, ne žali ni na ovu ni na prošlu godinu.

-Ja inače vrcam med samo jednom godišnje, neke moje kolege i po pet puta, ali to je već neka druga priča. Ja se ne bavim komercijalnim pčelarstvom, ne moram ništa siliti, ima šta ima. A ove godine, bog dao baš dobar, kvalitetan livadski med. Ovdje su livade bogate medonosnim biljem, nema nešto ni puno pčelara u okolici, tako da je i vrijeme poslužilo, sve se posložilo i mogu reći da je okus meda prefantastičan. Em ga ima, em je vrhunski – pohvalio nam se Jusuf.