Još niko nije odgovarao u slučaju povrijeđene bebe u jednom od sarajevskih vrtića, saznaje "Slobodna Bosna".
Krajem jula ove godine jednogodišnju djevojčicu (identitet poznat redakciji) otac je na vratima vrtića preuzeo, da bi kući uvidio da djevojčica ima čak 14 ugriza na tijelu, koje su zaposlenici vrtića pokušali prikriti obukavši joj majicu koja prekriva ugrize i ne upozorivši roditelja na prizor kojeg će kući zateći.
Roditelji su, kako su naveli medijima, odmah zatražili objašnjenje od uprave vrtića, ali tvrde da nisu dobili zadovoljavajući odgovor, da osoblje vrtića nije bilo svjesno da se incident dogodio dok nije bilo prekasno i da su pokazali nemar.
Zbog uznemirenosti djeteta i evidentnih povreda, roditelji su se odmah uputili ljekaru, koji je nakon pregleda djeteta odmah pozvao policiju. I tako je ovaj slučaj dospio do institucija koje još uvijek nisu adekvatno odgovorile na ovaj slučaj.
Nakon traume koju su proživjeli i oni i njihovo dvoje maloljetne djece, niko od nadležnih institucija nije kontaktirao roditelje. Ko je kriv za dječije povrede, ko je sankcioniran ili odgovoran - ni riječi.
"Slobodna Bosna" pokušala je doći do nekih odgovora. Odgovorili su nam iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove i Ministarstva obrazovanja KS.
Šta je utvrdila inspekcija?
U svom prvom odgovoru iz KUIP-a su za naš portal rekli kako je postupajući kantonalni prosvjetni inspektor izvršio usmjereni inspekcijski nadzor u PREDŠKOLSKOJ USTANOVI 'BONUM' SARAJEVO-Podružnica Vrtić Skriveno blago na Ilidži, te u okviru svojih ovlaštenja, između ostalog utvrdio, da je broj radnika i profil stručne spreme radnika u odgojnoj grupi djece uzrasta od 1 godine do 3 godine u suprotnosti sa članom 15. stav (1) i (3) Odluke o pedagoškim standardima i normativima za predškolski odgoj i obrazovanje.
"S obzirom na to postupajući inspektor je prema Predškoloskoj ustanovi 'BONUM' Sarajevo- podružnica Vrtić Skriveno blago i odgovornom licu djelovao odgovarajućom upravnom mjerom", navela je ranije za "SB" glasnogovornica KUIP-a Vildana Brdarić-Vranj.
Inspekcija je utvrdila da su u odgojnoj grupi u kojoj je povrijeđena djevojčica zaposlene tri osobe: jedna medicinska sestra, po zanimanju sanitarno-ekološki tehničar, jedan radnik po zanimanju trgovac i kuhar, te jedan odgajatelj VSS, sa stručnim zvanjem bachaelor predškolskog odgoja što je suprotno članu 15. stav (1) i (3) pedagoških standarda. Također, jedna od radnica koje su u trenutku nadzora bile na godišnjem odmoru, a u vrtiću je angažirana kao medicinska sestra, ima Diplomu o završenoj srednjoj medicinskoj školi po zanimanju laboratorijski tehničar, što je suprotno članu 15. stav (3) Pedagoških standarda.
Šta podrazumijeva upravna mjera i da li isti nastavni kadar još uvijek radi u vrtiću javnosti nisu otkrili ni drugim odgovorom.
Ministarstvo naložilo novi inspekcijski nadzor
Naime, kako bismo saznali kako je reagiralo Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo na čijem je čelu ministrica Naida Hota-Muminović uputili smo upit ovoj kantonalnoj instituciji iz koje su nam odgovorili da navedena ustanova nema Rješenje o upisu u Registar predškolskih ustanova koje vodi Ministarstvo, kao i da nisu podnijeli zahtjev Ministarstvu za izmjenu naziva organizacione jedinice.
Većina njihovog odgovora ticala se usaglašavanja tačnog naziva organizacione jedinice sa aktom Predškolske ustanove Bonum i registrom Općinskog suda u Sarajevu, sa registrom predškolskih ustanova u Ministarstvu.
Po pitanju stručnog kadra koji je zaposlen u Predškolskoj ustanovi Bonum, organizaciona jedinica „vrtić Skriveno Blago", iz Ministarstva su naveli za „SB“, Ministarstvo je iniciralo ponovni inspekcijski nadzor s ciljem provjere da li je Predškolska ustanova angažovala stručni kadar u skladu sa propisima, a o čemu se čeka odgovor Kantonalne inspekcije da li je on izvršen, kao i da li su sve mjere postupajućeg inspektora izvršene.
Vrtić da donese interni propis
Od KUIP-a smo zatražili odgovore o novom inspekcijskom nadzoru, te njihov odgovor prenosimo u cjelosti:
"Prosvjetni inspektor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS je po zahtjevu Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo dana 28. oktobra 2024.godine izvršio usmjereni inspekcijski nadzor u PREDŠKOLSKOJ USTANOVI ,,BONUM” SARAJEVO-Podružnica Vrtić Skriveno blago na Ilidži. Nadzor je izvršen na okolnosti broja djece u formiranim odgojnim grupama djece za školsku 2024/25 godinu i broj, profil i stručnu spremu odgajatelja u formiranim odgojnim grupama djece za školsku 2024/25 godinu, te ostalih zaposlenika u ustanovi.
Kako je, između ostalog, u postupku inspekcijskog nadzora utvrđeno da broj odgajatelja u jednoj od odgojnih grupa u predmetnoj ustanovi za 2024/25. godinu nije u skladu sa članom 15.stav (4) Odluke o pedagoškim standardima i normativima za predškolski odgoj i obrazovanje, postupajući inspektor je djelovao odgovarajućem upravnom mjerom. Također inspektor je donio i upravnu mjeru kojom je PREDŠKOLSKOJ USTANOVI ,,BONUM” SARAJEVO naložio da internim propisom bliže odredi broj i strukturu pomoćnog i tehničkog osoblja (servirke), a u skladu sa članom 18. Odluke o pedagoškim standardima i normativima za predškolski odgoj i obrazovanje. Izvršenje donesenih upravnih mjera inspektor će pratiti po službenoj dužnosti", navela je u odgovoru KUIP-a glasnogovornica ove institucije.
Tužilaštvo provjerava prijavu
"Tužilaštvo Kantona Sarajevo postupa u navedenom predmetu. U toku su provjere navoda iz prijave", odgovorila nam je glasnogovornica ove institucije Azra Bavčić na upit da li je formiran predmet u ovom slučaju.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo ni nakon više od mjesec dana nema odgovora na pitanja o policijskom izvještaju o ovom slučaju.
Na potezu su sada Ministarstvo obrazovanja i pravosudne institucije, jer roditelji još uvijek čekaju na odgovor ko je odgovoran za povrede njihovog djeteta i traume koje su preživjeli.
Foto: Facebook