Svjetska farmaceutska industrija godinama je pokušavala na sve načine spasiti svoje tržište teško stotine milijardi dolara zabranjujući legalizaciju upotrebe kanabisa u medicinske svrhe.
Mnoge države međutim odobrile su proizvodnju i korištenje u medicinske svrhe, a ovih dana Luksemburg je najavio da će omogućiti legalizaciju i u rekreativne.
U različitim zemljama medicinski kanabis izdaje se uz recept oboljelima od bolesti za koje je dokazana njeno pozitivno djelovanje.
Neke od bolesti kod kojih kanabis pomaže su:
Rak i hemoterapija
Indijska konoplja najviše je poznata po svom djelovanju protiv raka, zbog čega je brojni oboljeli pokušavaju ilegalno nabaviti.
U istraživanjima je dokazano da konoplja zaista ima antitumorska svojstva, ublažava bol i vraća apetit oboljelima od karcinoma.
Aktivne tvari iz kanabisa – kanabinoidi – ublažavaju mučninu i povraćanje tokom hemoterapije i sprečavaju neželjene posljedice.
Astma
Aktivni sastojci kanabisa proširuju dišne puteve, zahvaljujući čemu ublažavaju napadaje astme.
Glaukom
Istraživači još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća uvjeravaju da je medicinski kanabis učinkovit protiv glaukoma, jednog od vodećih uzroka sljepila.
Kanabis smanjuje očni pritisak koji uzrokuje oštećenje optičkog živca.
Artritis
Medicinski kanabis koristan je protiv hroničnih bolova.
Pacijenti s reumatoidnim artritisom navode da im kanabis ublažava bol i upalu te da im pomaže da bolje spavaju.
Multipla skleroza
Studija dovršena ove godine pokazala je da kanabis pomaže oboljelima od multiple skleroze s mišićnim grčenjem.
Većina oboljelih tvrdi da im kanabis ublažava bol u rukama i nogama.
Alchajmerova bolest
"Scripps Research Institute" u Kaliforniji 2006. je otkrio da THC, aktivna tvar u kanabisu, usporava nastanak Alchajmerovih pločica u mozgu.
Također, usporava stvaranje skupova bjelančevina koje narušavaju spoznaju i pamćenje.
Epilepsija
Istraživanje koje su proveli istraživači pri Univerzitetu "Virginia Commonwealth" utvrdilo je da sastojci u prirodnom kanabisu igraju važnu ulogu u sprečavanju epileptičnih napada, prenosi Avaz.
Depresija
Istraživanje iz 2005., koje je obuhvatilo 4.400 učesnika, utvrdilo je da povremeno korištenje kanabisa smanjuje depresiju i tjeskobu.