Podsjeća se da u studenom 2016. godine Izvršni odbor INTERPOL-a nakon dugog i iscrpnog postupka odlučio ukinuti traganje za Hernadijem putem INTERPOL-a i zabraniti Republici Hrvatskoj da koristi kanale INTERPOL-a u ovom predmetu. Kao države članice Europske unije, Hrvatska i Mađarska upućene su da riješe svoj prijepor pred nadležnim tijelom Europske unije, nakon čega od Izvršnog odbora mogu zatražiti ponovno razmatranje INTERPOL-ove potrage za Hernadijem.
Nakon što je u srpnju ove godine Europski sud pravde u Luksemburgu presudio u korist Republike Hrvatske, hrvatski Ured INTERPOL-a odmah je zatraženo vraćanje INTERPOL-ove potrage za Hernadijem, čime je još jednom pokrenut postupak konzultacija i rješavanja sporova među državama članicama INTERPOL-a.
Valja napomenuti, ističe MUP, kako je INTERPOL svjetska organizacija sa 191 državom članicom i dugogodišnjom tradicijom i reputacijom, ali i sa svojim vlastitim složenim pravilima i propisima. Tako su i u ovom predmetu Hrvatska i Mađarska još jednom dobile priliku da pismeno iznesu svoje argumente u predmetu Hernadi, nakon čega je proveden formalni postupak tročlanih konzultacija: INTERPOL-a, Mađarske i Hrvatske.
U konačnici su obje države dobile priliku da iznesu svoje argumente pred Izvršnim odborom INTERPOL-a na danas održanoj sjednici u Dubaiju, nakon čega je donesena konačna odluka da se hrvatskom zahtjevu udovolji u cijelosti i ukinu sve ranije izrečene zabrane, priopćio je MUP, prenosi Hina.