Hamas tvrdi da je pobijedio uprkos teškim gubicima i paradira svojim borcima na ulicama Gaze jer je ostvario cilj da preživi napad. Ipak, strateške dobitke iz 15 mjeseci rata na Bliskom istoku gotovo u potpunosti ostvaruje Izrael. Zemlja je izašla jača iz svog najdužeg rata, smanjivši nekoliko svojih neprijatelja, iako oni i dalje predstavljaju prijetnju, a godine manjeg intenziteta sukoba bi mogle uslijediti.
Uprkos ogromnoj vatrenoj moći Izraela i taktičkoj dominaciji u svakoj bici u Gazi, Izrael se borio da eliminiše Hamas, koji SAD označavaju kao terorističku organizaciju ili da razbije njegovu kontrolu nad stanovništvom. Militanti Hamasa su se reorganizirali iz grada u grad dok su ih izraelske snage napadale, a zatim napredovale dalje. Do ove zime, izraelske trupe su tri puta očistile Hamas iz pojedinih kvartova.
Hamas je izgubio hiljade boraca i većinu svojih visokih zapovjednika, ali je pronašao mnogo novih regruta među velikim brojem mladih muškaraca u Gazi. Njihova obuka je vjerovatno loša, ali malo vještine je potrebno za postavljanje bombi ili održavanje kontrole nad stanovništvom, kažu izraelski analitičari i vojni zvaničnici. U najnovijim bitkama na sjeveru Gaze, Hamas je nastavio trpjeti teške gubitke, ali je ubio desetine izraelskih vojnika.
"Hamas u Gazi je teško pogođen, ali nije slomljen", rekao je Yuli Edelstein, visoki poslanik Netanyahuove stranke Likud.
Hamas ostaje pokret s dubokim korijenima i kontinuiranom podrškom u društvu Gaze, uprkos nezadovoljstvu nekih Palestinaca zbog razornog rata koji su njegove akcije izazvale. Dogovor o prekidu vatre i oslobađanje stotina palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora mogli bi dodatno ojačati njegovu poziciju, čak i ako bude formalno isključen iz buduće lokalne vlade.
"Najvažnije za njih je preživjeti kao politički entitet. Ako to uspiju, vjerovatno će pokušati da se ponovo uspostave kao vojni entitet s unapređenim osobljem", rekao je Eyal Berelovich, civilni analitičar za izraelske oružane snage i vojni historičar na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalemu.
Frustracija u Tel Avivu
Izraelska vlada i vojska mjesecima se međusobno optužuju za neuspjeh u eliminaciji Hamasa. Viši vojni zvaničnici se žale na nedostatak plana za uspostavljanje alternativnog autoriteta koji bi upravljao Gazom i istisnuo Hamas, bez čega bi izraelski napori na bojnom polju mogli biti uzaludni. Netanyahu je više puta naredio vojsci da završi posao uništenja Hamasa, tvrdeći da su politički planovi za Gazu pitanje za kasnije.
"Na izraelskoj strani postoji razočaranje i frustracija zbog rata u Gazi, ali Izrael ima mnogo strateških postignuća. Nanio je ozbiljnu štetu svim svojim neprijateljima. Oni nisu iste prijetnje kakve su bile 7. oktobra", rekao je bivši voditelj palestinskih pitanja za izraelsku vojnu obavještajnu službu i naučnik u Tel Avivu Michael Milshtein.
Dodao je kako je izraelsko društvo pokazalo svoju otpornost.
"Hamas je izgubio mnogo boraca, opreme i infrastrukture, ali ono što ga je prisililo na pregovarački sto bila je promijenjena regionalna situacija, plus dolazak Trumpa Bez ta dva faktora, sudeći po proteklih godinu i po, oni su mogli nastaviti", rekao je Ofer Fridman, bivši izraelski oficir i stručnjak za ratne studije na King's Collegeu u Londonu.
Glavni rival Hamasa, sekularna nacionalistička stranka Fatah koja kontrolira Palestinsku upravu na Zapadnoj obali, postala je kompromitirana godinama korupcije, autoritarizma i saradnje s izraelskim snagama.
"Palestinci su rastrgani između vodstva koje predstavlja paralizu s jedne strane i vodstva destrukcije i samoubistva s druge", rekao je Hussein Ibish, viši saradnik u Institutu arapskih zaljevskih država, na think tanku u Washingtonu.
Palestinska uprava, nastojeći pokazati SAD-u i Izraelu da bi trebala biti uključena u upravljanje Gazom, posljednjih sedmica vodila je borbu protiv pripadnika Hamasa u izbjegličkom kampu u Dženinu, dugogodišnjem žarištu militantnosti na Zapadnoj obali. Snage sigurnosti sve nepopularnije uprave postigle su malo osim učvršćivanja svoje slike kao izraelskog zamjenika šerifa.
Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas "je u teškoj situaciji, a njegove akcije u Dženinu bile su pokušaj da zadobije Trumpovu naklonost", rekao je Mustafa Ibrahim, palestinski politički komentator.
Nestabilna Zapadna obala je mjesto gdje bi neriješeni izraelsko-palestinski sukob mogao sljedeći put eskalirati.
Dogovor o prekidu vatre i razmjeni zatvorenika, ako bude u potpunosti sproveden, mogao bi dovesti do povratka stotina palestinskih militanata na Zapadnu obalu, gdje su izraelska ekonomska ograničenja izazvala porast nezaposlenosti i ostavila Palestinsku upravu da se bori s isplatom plata, uključujući za svoje sigurnosne snage. Rastuće nasilje izraelskih ekstremističkih doseljenika također destabilizira teritoriju, podstičući podršku militantnim grupama među Palestincima.
"Zapadna obala, nažalost, postaje novi front", rekao je Milshtein.