Izmjena pravilnika: Evo šta prosvjetni radnici u KS više ne smiju evidentirati o učenicima

v

Škole u Kantonu Sarajevo doživjele su promjene u Pravilniku o neprihvatljivim ponašanjima učenika, nakon što je Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH naložila uklanjanje šest indikatora s liste.

Promjene su uslijedile zbog zabrinutosti vezanih za zaštitu privatnosti učenika i neprihvatljivu obradu ličnih podataka.

Agencija je istakla da Pravilnik nije trebalo objaviti u izvornom obliku jer se time narušava zakon o zaštiti ličnih podataka.

Škole sada ne smiju evidentirati podatke koji se odnose na zdravstveno stanje učenika niti nadzirati njihove aktivnosti na društvenim mrežama.

Iz Agencije su naglasili da nastavnici i dalje imaju obavezu postupati u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju, ali da nije dozvoljeno formiranje posebnih evidencija o zdravstvenom stanju učenika ili njihovoj online privatnosti.

“Navedeno znači da nastavno osoblje ima i dalje sva prava i obaveze postupanja u skladu sa zakonom o odgoju i obrazovanju. Međutim, nije dozvoljeno formiranje posebnih evidencija koje uključuju obradu podataka o zdravstvenom stanju učenika na način koji to ne propisuje Zakon o odgoju i obrazovanju. Također, nije dozvoljeno formiranje posebnih evidencija kojima će se nadzirati privatnost učenika na društvenim mrežama”, naveli su iz Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.

S druge strane, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS-a izrazilo je zabrinutost zbog ovog naloga, navodeći da bi njegovo provođenje moglo rezultirati diskriminacijom djece.

Prema njihovom stavu, ovakva odluka onemogućava pružanje podrške učenicima kojima je potrebna, čime se narušavaju principi najboljeg interesa djeteta predviđeni UN-ovom Konvencijom o dječijim pravima.

“Kada bi Ministarstvo prihvatilo odredbe navedenog Rješenja, došlo bi do grubog kršenja dječijih prava, principa najboljeg interesa djeteta zagarantovanog UN-ovom Konvencijom o dječijim pravima, te bi došlo do potpune diskriminacije djece/učenika i razvrstavanja djece, te bi u konkretnom slučaju određenom broju djece/učenika u stanju potrebe bilo moguće osigurati podršku, a drugoj djeci/učenicima ne. Na osnovu kojeg pravnog akta ovo Ministarstvo može praviti diskriminaciju djece i razvrstavati dječje potrebe?”, pitaju iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a.

Namir Ibrahimović iz Centra za obrazovne inicijative “Step By Step” smatra da ovakve odluke ukazuju na nepovjerenje vlasti prema nastavnicima. Prema njegovim riječima, ovakvi pravilnici stvaraju tenzije između onih koji rade s djecom u učionicama i kreatora obrazovnih politika.

Agencija je žalbu Ministarstva označila kao neosnovanu i zahtijevala uništenje svih već prikupljenih podataka. Ostaje pitanje kako osigurati balans između zaštite privatnosti učenika i efikasnog rada obrazovnih institucija, bez ugrožavanja temeljnih principa obrazovanja.