Izigravanje žrtve

.
Brojni muzičari koji se povezuju sa sevdalinkom bili su nebošnjaci.

 

Svega jedan dan nakon što je napunio Bosanski kulturni centar u Sarajevu, gdje su svi uživali u njegovom nastupu, Božo Vrećo je šokirao sve izjavom u medijskom nastupu.

 

On je pričao o tome kako je "preživio pakao" u Sarajevu i da je izvor svih problema jer se on kao Srbin bavi sevdalinkom.

- Postoji neko uvriježeno pravilo da sevdalinku može izvoditi samo neko ko je musliman, to je pogrešno tumačenje – rekao je Vrećo prije nekoliko dana.

 

I zaista, jeste to pogrešno tumačenje, no njegova konstatacija nije uopće tačna. Božo Vrećo je prihvaćen u Sarajevu kao egocentrična pojava, slobodno šeće ovim gradom, pravi nastupe koji imaju veliki odziv, a onda pokušava praviti žrtvu od sebe.

 

Možda pravljenje žrtve ne bi bilo toliko sporno da nije riječ o jednom takvom osjetljivom pitanju kao što je sevdalinka.

Iako je sevdalinka nerazdvojiv dio bošnjačke muzičke i kulturne tradicije, popularna je i kod Srba i Hrvata, a brojni muzičari koji se povezuju sa sevdalinkom bili su nebošnjaci: Nada Mamula, Zora Dubljević, Jozo Penava, Slobodan Lalić, Rade Jovanović, a Nedeljko Bilkić je bio interpretator Šantićeve "Emine".

 

 

Čak je legendarna Josipa Lisac izvodila pjesmu "Omer Beže", a Jadranka Stojaković "Što te nema". Kao što je uočljivo, riječ je o osobama koje su mnogo veće legende od Bože Vreće.

I ne, nikome nije smetalo što su oni izvodili sevdah, postali su čak i simbol te muzike, ali Božo Vrećo pokušava kreirati od sebe izuzetak, praveći od Sarajeva ono što su ranije političari zlonamjerno nazivali "Teheranom".