Kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića oglasio se u povodu dodjele sredstava iz tekuće rezerve turskoj firmi Simurg Media.
Reakciju kabineta Bakira Izetbegovića na Žurnalov tekst o "pomaganju turskim investitorima" prenosimo u cijelosti:
"Kabinet člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića iz Fonda tekuće rezerve ne finansira turske niti bilo koje investitore, već daje podršku jednom od najznačajnijih kulturnih projekata pokrenutih u Bosni i Hercegovini, „Ediciji Bošnjaci“, u povodu 25. godišnjice od ustavno-pravnog vraćanja imena najbrojnijeg bosanskohercegovačkog naroda. Sa ponosom ističemo da smo podržali ovaj kulturni projekat koji će, u saradnji sa vodećim bošnjačkim i bosanskohercegovačkim intelektualcima realizovati medijska kuća „Simurg Media“, sa žaljenjem što naša podrška ovom i sličnim projektima koji revitalizuju temeljne aspekte bošnjačkoga prisustva na ovim prostorima ne može biti veća. Kulturni projekti poput „Edicije Bošnjaci“, i Književne nagrade „25. novembar“ koja se dodjeljuje u duhu i u znak sjećanja na tekovine ZAVNOBiH-a i antifašizma, zaslužuju široku podršku cijele naše zajednice.
Važno je zbog naše javnosti pojasniti i slijedeće: sredstva tekuće rezerve članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine na godišnjem nivou iznose nešto više od 100.000 KM. Kompletan iznos tekuće rezerve kojom raspolaže Kabinet člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića stavljen je u funkciju podrške kulturi, obrazovanju i nevladinim organizacijama, bez obzira kojem narodu u Bosni i Hercegovini pripadaju. Nije pravljena razlika između BZK „Preporod“, Srpskog prosvjetnog kulturnog društva „Prosvjeta“, Hrvatskog kulturnog društva „Napredak“ ili Jevrejskog kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva „La Benevolencija“.
Brojna pokroviteljstva i materijalna podrška Kabineta manifestacijama poput sada već čuvene Berberove izložbe u Vijećnici, obilježavanja jubileja 100. godišnjice od rođenja Maka Dizdara, Svjetske muslimansko-jevrejske konferencije, opere „Zmaj od Bosne“, Simpozija o bosanskom jeziku u Zagrebu, „Jevrejskog glasa“, „Bosanske vile“... trebaju biti motivacija svima nama da budemo dobronamjerni i pozitivni prema vlastitom bogatom naslijeđu i duhovnosti, te da ih poštujemo", piše u reakciji.