Izet ef. Čamdžić, glavni imam Medžlisa IZ Zavidovići, za „Avaz“ je kazao da Bajramom krunišemo dvadeset devet ramazanskih dana i on je u suštini radost vjernicima, onima koji su uživali u ramazanskim blagodatima, posebno postu.
Oprost grijeha
- Vjernici će u prvom bajramskom danu, kako Poslanik Muhammed, a.s., obećava, primiti plaću, a plaća je oprost grijeha. Ramazan nam je dakako donio mnogo blagodati, ali nije došao kako bismo u njemu bili dobri, već je došao kako bi nas naučio da budemo dobri i da te ramazanske blagodati, koje smo u ovih dvadeset devet dana živjeli, traju i poslije mubarek mjeseca – kazao je ef. Čamdžić.
Poručio je da bajramovati znači posvetiti se svojim najbližima i na taj način ponovno afirmirati porodične i komšijske vrijednosti, afirmirati vrijednost rodbine i ako to budemo u bajram unijeli, tada smo uistinu odgovorili onome što bajram od nas očekuje.
- Za svaku je osudu ako se bajram zloupotrebljava različitim koncertima. Često se u bajramskom danu događaju i razne vrste nasilja i opijanja, a to je posve apsolutno suprotno onome što bajram jeste – naveo je ef. Čamdžić.
Dodaje da je bajram mir koji iznosimo iz ramazana i taj mir, blagoslov i sreću unosimo u porodice, širimo oko sebe ramazanske vrijednosti i nur ramazana koji nas je prožimao kroz blagodati i ibadete koje smo živjeli.
Zastava pobjede
Bajram treba razumjeti, tumači efendija, kao kad se neki planinar ispenje na neki vrh i kada uspije zabosti zastavu na vrh i bude upisan među one koji su taj planinski vrh osvojili.
- Zabost ćemo tu zastavu pobjede nad sobom ako bajramu damo ono što mu pripada i ako dobijemo plaću koja je vjernicima obećana, da u bajram koračimo od grijeha čisti, i da iz ramazana izađemo bolji, jer, naglašavam, ramazan nije došao kako bismo samo u njemu bili dobri, već kako bi nas naučio da neprekidno budemo dobri – kazao je u bajramskoj poruci Izet ef. Čamdžić.
Neizmjerna radost
- Bajram je poseban dan koji dolazi poslije niza mnogo posebnijih dana od njega. Bajram je neizmjerna radost, prije svega vjernicima, ali dakako, radost je svim muslimanima širom svijeta. On nam donosi svoje posebne sadržaje koji nisu izrazito vjerski, ali jesu naši običajni, a to je da se porodice okupljaju, da se familija obilazi, da se bajramuje. Kada govorim o bajramu, naglašavam riječ bajramovati, a ne slaviti, jer mi, muslimani, sljedbenici Poslanikovi, u suštini ništa ne slavimo, već obilježavamo. Obilježavamo noć kadersku, kako bi njene poruke obilježile naš život, ili noć bedransku, kako bi i te poruke obilježile naš život, a tako obilježavamo i bajram, bajramujući – kazao je.
Foto: Arhiv