“U više navrata smo naglasili da 2021. kao neizborna godina predstavlja jedinstvenu priliku za provođenje prijeko potrebnih ustavnih i izbornih reformi. Ovaj reformski proces potreban je kako bi se osigurala jednakost i nediskriminacija svih građana u BiH, uz potpunu provedbu sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, kao i da bi se uklonili nedostaci u izbornom procesu primjenom preporuka OSCE/ODIHR-a i GRECO-a Vijeća Evrope, te relevantnih mišljenja Venecijanske komisije”, naveli su iz Delegacije EU u BiH za N1.
Proces reforme moraju predvoditi domaći akteri, transparentno i inkluzivno, uz uključivanje institucija – putem Interesorne radne grupe, poručili su.
“Uloga Evropske unije i naših međunarodnih partnera je da pružimo tehničku i stručnu podršku ovom važnom procesu. U tom smislu, zajedno sa našim međunarodnim partnerima, održavamo redovne sastanke sa svim političkim akterima, kako bi pomogli u pronalaženju rješenja koja su zasnovana na principima dijaloga, saradnje i kompromisa”, dodali su.
U vezi sa Opštim izborima 2022. godine, naša očekivanju su da se trebaju provesti u skladu sa unaprjeđenim ustavnim i izbornim okvirom, naveli su.