Indija će uskoro poslati letjelicu na Mjesec, a 2022. godine i prvu ljudsku posadu u svemir, čime će postati četvrta zemlja koja je - nakon SAD-a, Rusije i Kine - to učinila.
Kako je najavljeno, Indijska organizacija za istraživanje svemira lansirat će letjelicu razvijenu domaćom tehnologijom u ponedjeljak, a ona bi trebala sletjeti na Mjesec 6. ili 7. rujna, prenosi Tanjug.
Misija "Chandrayaan-2", vrijedna 141 milijun dolara, analizirat će minerale, snimiti površinu Mjeseca i tragati za vodom, prenio je AP.
"Odvažno će ići gdje nijedna zemlja nije otišla prije", navela je Indijska svemirska organizacija u priopćenju.
Prvi indijska lunarna misija "Chandrayaan-1" obišla je Mjesec 2008. godine i pomogla da se potvrdi prisustvo vode.
Slanje astronauta u svemir
Zatim je 2013/14. godine izbacila satelit u orbitu oko Marsa, što je bila prva interplanetarna misija Indije.
Indijske vlasti najavile su ranije da će 15. srpnja ove godine poslati drugu istraživačku misiju na Mjesec.
Čelnik Indijske organizacije za istraživanje svemira - ISRO Kailasavadivoo Sivan priopćio je tada da će 3,8 tona teška letjelica "Chandrayaan-2" na Mjesec ponijeti 13 satelita, koji će istraživati južni dio Zemljinog satelita, odnosno južni pol Mjeseca, koji dosad nije posjećivala nijedna misija.
Prošle je godine u prosincu indijska Vlada objavila da će do 2022. godine Indija u svemir poslati troje astronauta, što bi bila njezina prva svemirska misija s ljudskom posadom.
Vlada je odobrila 1,2 milijardi eura za razvoj i provedbu programa Gaganyaan ("Nebeska kočija" na hindiju), saopćila je Vlada.
S jednom raketom 104 satelita
Indijski premijer Narendra Modi najavio je u kolovozu da će Indija 2022. godine ili prije, ako bude moguće, poslati u svemir "jednog čovjeka ili ženu".
Indija razvija svemirski program od 1960. godine.
Indijska svemirska agencija je prošle godine u orbitu postavila 104 satelita sa samo jednom raketom.