Čak i oni koji nikada nisu imali radnu knjižicu, ukoliko su samostalno uplaćivali doprinose tokom 15 godina, mogu dobiti penziju kada napune 65 godina.
Iznos penzije koji će biti isplaćen zavisiće isključivo od osnovice koju izaberete.
Prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, nezaposleni građani Srbije mogu samostalno uplaćivati doprinose kako bi stekli penzijski staž.
Osobe starije od 65 godina koje nisu stekle pravo na penziju imaju mogućnost da same doplate nedostajuće godine staža.
Iznos doprinosa računa se na godišnjem nivou, u skladu s prosječnom platom u Srbiji.
Stopa doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje iznosi 24 odsto, što znači da će se mjesečni izdatak kretati u rasponu od 9.634,32 do 137.632,80 dinara.
Uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju su propisani zakonom i obuhvataju određeni broj godina života i staža osiguranja za koje su plaćeni doprinosi.
Za ostvarivanje starosne penzije
Minimalno je potrebno 15 godina staža osiguranja, dok je za prevremenu starosnu penziju potrebno 40 godina staža osiguranja za muškarce, odnosno 39 godina za žene u ovoj godini, uz određeni broj godina života za obje vrste penzija.
Prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, građani koji nisu zaposleni ili nemaju drugi osnov osiguranja mogu dobrovoljno uplaćivati doprinose kako bi ostvarili penzijski staž.
Ključne informacije
Dobna granica: Ne postoji gornja starosna granica za dobrovoljnu uplatu doprinosa. To znači da i osobe sa 60 godina mogu početi ili nastaviti uplaćivati staž.
Minimalan staž za penziju: Da bi se ostvarila starosna penzija, potrebno je najmanje 15 godina penzijskog staža i navršenih 65 godina života.
Iznos doprinosa: Visina doprinosa izračunava se na osnovu osnovice koju sami birate, a koja se kreće između najniže i najviše osnovice određene u skladu s prosječnom bruto platom u Srbiji. Stopa doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje iznosi 24 odsto.
Način prijave: Potrebno je podnijeti zahtjev za dobrovoljno osiguranje u nadležnoj filijali PIO fonda.
Dopuna staža: Osobe koje nisu ispunile uslov za 15 godina staža, a starije su od 65 godina, mogu doplatiti nedostajuće godine kako bi ostvarile pravo na starosnu penziju.
Ako imate dodatna pitanja o ovom procesu ili o troškovima, možete se obratiti lokalnoj filijali PIO fonda ili posjetiti njihov zvanični sajt.