Noćni rad
Hrvatski ugostitelji traže još minimalno hiljadu dozvola, jer, kako navode, primorani su zapošljavati strane radnike, jer su domaći otišli u Njemačku, Austriju, Francusku, Španiju...
Prema podacima Agencija za statistiku u BiH, prosječna plaća u ugostiteljstvu je 536 KM. Sve je manje iskusnih konobara i kuhara koji žele raditi za plaću u BiH kada u regionu mogu zaraditi i trostruko više, prenosi Avaz.
To znaju i hrvatski ugostitelji. Tako u oglasima koje objavljuju nude za 27 posto višu plaću od prosječne hrvatske u turizmu, smještaj i tople obroke. Trude se da na sve moguće načine privuku radnike pa nude i dodatke na plaću za rad nedjeljom, praznicima, dvokratni rad i povremeni noćni rad.
Plaće u ugostiteljstvu u Hrvatskoj kreću se od 1.700 KM za konobare, dok je plaća za kuhare i do 2.800 maraka.
- Zaposlila sam tri kuhara i pet konobara iz BiH i jako sam zadovoljna njima. Početkom maja objavila sam konkurs, za deset mjesta prijavilo se troje iz Hrvatske, a na razgovor je došao samo jedan čovjek. Niko se ne javlja na oglase i jedini je spas da dovedemo nekog sa strane – rekla je za „Avaz“ Tamara Pajić, vlasnica jednog restorana na Hvaru, navodeći da su kod nje neto plaće 1.742 KM za pomoćne radnike u kuhinji, dok su za konobare 2.057 maraka.
Jedini spas
Na hrvatskoj internetskoj stranici Jooble.org otvoreno je više od 900 ponuda za sezonski rad, a između ostalog, hitno su potrebne i roštiljdžije, koje će biti plaćene i do 3.714 KM.
POTRAŽNJA
je i za čistačicama, sobaricama, majstorima, čuvarima, spasiocima...
I Crna Gora traži radnike
Crna Gora već dvije godine također je u potrazi za radnicima u ugostiteljstvu, ali plaće nisu toliko visoke kao u Hrvatskoj. Raspon plaće za konobara kreće se od 1.000 do 2.000 KM. Neki, također, nude smještaj i hranu za svoje radnike.
Brojke
1.800 KM nude plaće konobarima
1.200 KM daju čistačicama
1.300 KM plaća sobaricama
536 KM prosječna plaća konobarima u BiH