Prošlog ponedjeljka (2. decembar) privremeni Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (PUO KCUS) ponovo je uputio urgenciju prema Vladi Federacije Bosne i Hercegovine u vezi sa razrješenjem situacije oko imenovanja generalnog direktora KCUS-a.
Na pitanje kakvu bi odluku mogla donijeti, sagovornik Faktora iz KCUS-a, koji je tražio da ostane anoniman, kaže da Federalna vlada ima dvije mogućnosti - ili da "pobije" dopis federalnog ministra zdravstva dr. Nediljka Rimca, i prvorangiranom prof. dr. Ismetu Gavrankapetanoviću da saglasnost ili da tu istu saglasnost uskrati na prijedlog svog ministra.
Kad bi Vlada mogla odlučiti, niko ne zna jer za to, kako reče naš sagovornik, nema zakonom propisanog roka.
- Ne znam šta će biti, ali mislim da se neće riješiti pitanje generalnog direktora, odnosno da Federalna vlada neće presjeći ovu agoniju i donijeti neko rješenje - dodaje naš sagovornik.
A kad ne možete promijeniti razmišljanje, uvijek vam ostaje mogućnost da promijenite ljude, u ovom slučaju one koji sjede u Upravnom odboru ustanove.
U oktobru je Federalno ministarstvo zdravstva objavilo Javni oglas za izbor i imenovanje dva predstavnika FBiH u stalnom Upravnom odboru KCUS-a.
Javne oglase objavili su i kantoni - osnivači KCUS-a koji također u Upravnom odboru biraju svoje predstavnike.
- Kad se za godinu dana nije uspjela riješiti situacija oko generalnog direktora KCUS-a, sad će se promijeniti oni koji sjede u Upravnom odboru. Doći će oni koji će provoditi razmišljanja i zahtjeve određenih političkih stranaka. Mislim da će priča oko direktora KCUS-a ostati ista dok se ne imenuje stalni Upravni odbor, a kad će se to desiti, vjerujem da neće brzo, možda krajem ove ili početkom iduće godine - navodi sagovornik.
Kaže kako je u međuvremenu bilo i zahtjeva za nadzorom kantonalnih, ali i federalnog konkursa. Dodaje da je bilo određenih sumnji u ispravnost nekih javnih oglasa.
- Kada je riječ o federalnom konkursu, pola je pisan na hrvatskom, a pola na bosanskom, a korišteni su i termini engleskog jezika. Tražili su neke dokaze koji ne postoje, poput CIPS potvrde. Konkurs je upitan i mislim da je zbog svega traženo da se pokrene i upravni nadzor, ali pretpostavljam da se zbog ukupne političke situacije, to nikada neće provesti.
I ja sam se obratio ombudsmenima zato što konkurs nije sačinjen na jednom od službenih jezika u BiH. Obudsmeni su to držali 15-ak dana, a onda su tek 18. novembra pokrenuli proceduru onako radi forme. Mogu reći da je u cijeloj ovoj priči sve manje zakonitosti, a sve više anarhije - kazao nam je sagovornik iz KCUS-a.