Hoće li biti poništeni ugovori o skupljoj struji koje su firme već potpisale s Elektroprivredom BiH?

.
Iako Zakon o dopuni Zakona o električnoj energiji, koji je usvojen u Federaciji BiH, direktno krši Ugovor o uspostavljanju Energetske zajednice, on će, čim bude objavljen u Službenim novinama, biti na snazi i Vlada Federacije BiH će ga morati poštovati.

 

Naime, kako je nedavno kazao Janez Kopač iz Sekretarijata Energetske zajednice, ugovor propisuje da nisu dozvoljeni sprečavanje, ograničavanje ili poremećaj konkurencije, zloupotreba dominantne pozicije te pružanje državne pomoći koja uzrokuje ili prijeti poremećajem konkurencije.

Dakle, ovaj zakon suprotan je pravnom poretku Energetske zajednice, koji je i međunarodna obaveza BiH. Direktiva o tržištu električne energije, istakao je Kopač, dozvoljava ograničenu regulaciju cijena za domaćinstva, a nikako za industrijske kupce.

"Što se tiče Vlade FBiH i Ministarstva energije, rudarstva i industrije, mi moramo postupiti po korekciji ovog zakona. Zakon će stupiti na snagu objavom u Službenim novinama, nakon čega ćemo i mi odmah donijeti odluku o njegovoj primjeni. Vlada FBiH će donijeti odluku onako kako piše u amandmanu na zakon koji je donesen, a to je da, ukoliko dođe do povećanja cijena za 20 posto i više, Vlada mora ograničiti daljnji rast. Ima tu još mnogo nejasnoća u okviru amandmana koji je usvojen, ali Vlada mora poslušati odluke koje su donesene na Predstavničkom i Domu naroda Parlamenta FBiH", kazao je za Klix.ba Nermin Džindić, federani ministar energije, rudarstva i industrije.

U amandmanu se, dodao je, ne spominje nijedna elektroprivreda, nego se govori o snabdjevačima, a 23 su registrovana.

"Dakle, mi ćemo onakav oblik zakona kakav je usvojen donijeti i na Vladi, a onda će snabdjevači, svako u okviru svog poslovanja, primijeniti odluku tako kako je definisana", istakao je Džindić.

Ni u jednom članu zakona nije definisano šta će biti s već potpisanim ugovorima, a poznato je da je već veliki broj kompanija krajem prošle godine potpisao ugovore sa znatno većim poskupljenjima od ovih 20 posto. Vlada FBiH se, kaže Džindić, u ugovorni odnos Elektroprivrede i kompanija ne smije petljati.

"To je stvar odluke snabdjevača, nigdje ne piše da se trebaju poništiti ti ugovori. Oni koji još nisu potpisali ugovor imat će priliku od ponedjeljka to uraditi, a ne znam kako će platiti ovih nekoliko dana januara, do potpisivanja ugovora, to su oni vjerovatno dogovorili sa snabdjevačima", kaže Džindić.

Iz Elektroprivrede BiH već su istakli kako će ih ovo ograničavanje na 20 posto dovesti u izuzetno loš položaj, da bi mogli imati gubitke od 40 do 45 miliona KM godišnje, a Džindić kaže kako će se svaki mjesec vršiti analiza stanja i utjecaja ove odluke na poslovanje Elektroprivrede, o čemu će izvještavati Parlament FBiH, a kakav će ishod biti, kaže, to nije poznato.

Da li će kompanije koje su već prošle godine potpisale nove ugovore, sa enormnim povećanjem cijena energije, dobiti nove ugovore nije siguran ni Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca u Federaciji BiH, koji je kazao kako je to u Zakonu ostalo nedorečeno.

"Ministar je već najavio da će tražiti tumačenje tog zakona, a jedna od stavki će biti i ovo pitanje. Meni logika govori, ako imamo limitiranu cijenu energije, na 20 posto povećanja u odnosu na prošlu godinu, struja ne bi trebala nikome biti skuplja za više od 20 posto, bez obzira na to da li su neki ugovori već potpisani ili ne. Ne znamo još ni kako će kompanije platiti struju za ovih nekoliko dana januara, do potpisivanja ugovora, ali vjerujem da će to biti regulisano da svi ugovori, kad god u toku januara oni budu potpisani, budu važeći od 1. januara", istakao je Smailbegović.

Pojasnio je i kako se poskupljenje odnosi samo na velike kompanije, te da se cijena neće mijenjati domaćinstvima i malim privrednicima (kao što su restorani, kafići, frizerski saloni, advokati i drugi).