Najmanje 55 miliona stanovnika SAD suočiće se narednih dana sa istorijskim hladnoćama i temperaturama koje će se spustiti i na minus 53 stepena, a naučnici ovako niske temperature obrazlažu meteorološkim fenomenom zvani "polarni vorteks".
Čikago će biti hladniji i od Antarktika, navodi BBC, dodajući da se ovako niske temperature događaju jednom u 25 godina.
Zbog izuzetno niske temperature, u Čikagu u školu danas neće ići 360.000 učenika.
"New York Times" piše da "polarni vorteks" donosi opasno niske temperature zbog čega će škole i univerziteti biti zatvoreni.
Vanredna situacija proglašena je u Viskonsinu, Mičigenu, Ilinoisu, Alabami i Misisipiju, a vlasti u Ajovi su upozorile građane da tokom boravka na otvorenom ne udišu duboko i ne govore mnogo.
Američki meteorološki zavod objavio je da bi i samo 10 minuta boravka na ovakvoj hladnoći moglo da dovede do ozbiljnih promrzlina. Naučnici objašnjavaju da su niske temperature posledica porasta temperature u stratosferi iznad Sjevernog pola, na visinama između 20 i 30 kilometara.
Uzrok je kovitlac arktičkog vazduha koji se odvojio od polarnog vrtloga, a koji inače kruži iznad Sjevernog pola.
Na hiljade škola je zatvoreno, najviše na području sjeverozapada SAD. Osim škola zatvorene su i brojne vladine agencije.
Kako prenosi "Index", policija javlja i o porastu kriminala na ulicama Čikaga, gdje lopovi navodno ljudima prijete pištoljima i kradu im jakne i bunde.
Ovim povodom oglasio se i predsjednik Donald Tramp koji je na Tviteru napisao da "na prelijepom Srednjem zapadu", ledene temperature dostižu minus 60 stepeni i da ljudi ne mogu da izdrže napolju ni par minuta.
"Šta se zaboga desilo sa tim globalnim zagrijavanjem? Molim te vrati se brzo, trebaš nam!", napisao je Tramp.
Najniža temperatura u Čikagu izmjerena je 20. januara 1985. godine kada je bila minus 27 stepeni.
Na Badnji dan 1983. godine, temperatura se u tom gradu, zbog vjetra, spustila na 57 stepeni ispod nule.