Pašinijan mjesecima odbija da podnese ostavku zbog mirovnog sporazuma koji je u novembru postigao sa Azerbejdžanom i time okončao rat oko oblasti Nagorno-Karabah, formalno azerbejdžanske teritorije pod kontrolom armenskih separatista.
Političke tenzije su eskalirale prošlog mjeseca kada je Generalštab zatražio ostavku Pašinijana, a premijer odgovorio smjenjivanjem načelnika tog tijela Vojske Onika Gasparjana.
Opozicija je danas pojačala pritisak na Pašinijana, pozivajući pristalice da blokiraju parlament.
Na poziv su hiljade demonstranata okružile zgradu parlamenta, uz povremena koškanja s policijom.
Opozicioni političar Vazgen Manukjan, koga opozicija predlaže za privremenog premijera, predvidio je da vojska neće prihvatiti naredbu Pašinijana o smjeni načelnika Generalštaba.
„Vojska neće odstupiti jer to nije problem jednog čovjeka“, rekao je Manukjan.
Kako bi smanjio političku krizu, Pašinijan je ponudio održavanje vanrednih parlamentarnih izbora ove godine, ali je odbacio zahtjev opozicije da se povuče prije glasanja.
Masovne demonstracije protiv Pašinijana počele su 10. novembra, nakon što je on uz posredstvo Rusije potpisao sporazum sa Azerbejdžanom o okončanju šestosedmičnog rata oko Nagorno-Karabaha, u kojem je poginulo više od 6.000 ljudi.
Armenija je tim sporazumom izgubila kontrolu nad djelom Nagorno-Karabaha i okolnim oblastima u Azerbejdžanu poslije više od 25 godina.
Pašinijan tvrdi da je sporazum bio jedini način da se spriječi da vojska Azerbejdžana preuzme kontrolu nad cijelom oblašću Nagorno-Karabah.
Rusija je razmijestila blizu 2.000 mirovnjaka da nadgledaju sprovođenje mirovnog sporazuma.