Vijeće ministara na jutros zakazanoj telefonskoj sjednici nije imalo kvorum za rad i odlučivanje o zahtjevu za razrješenje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zorana Galića koji se nalazi u bjekstvu i nedostupan je organima bh. pravosuđa.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH se protivi razrješenju, a objasnio je zašto se cijeli proces odugovlači, te zašto je tražio smjenu Galića.
– U prvoj varijanti smo imali tačku dnevnog reda da na njegov zahtjev odobrimo da se penzioniše. Onda sam ja vidio da tu ima nekih pogodovanja.
Zašto bismo nekome ko je pobjegao i ko je u bjekstvu, na njegov zahjev odobravali razrješenje? Insistirao sam da se skine tačka, imam pravo veta. Donijeli smo zaključak da to ide na Nezavisni odbor, a onda je Nezavisni odbor razmatrao i nama vratio. Sad je tačka dnevnog reda razrješenje, što opet ima određene pogodnosti – kazao je Helez.
Helez je istakao kako Galić izvodi trikove da se izvuče.
Čovjek koji se ne javlja na posao pet ili više dana, on gubi radno mjesto. Oni se pozivaju na neko bolovanje, za bolovanje se moraš javiti ljekaru, njegov ljekar je valjda u Bosni i Hercegovini, ne može bez njega. To su sve neki trikovi da se izvuče, da pobjegne i da se vrati u Hrvatsku, a da ima sve pogodnosti koje mu pripadaju po zakonima ove države. Naravno da ću biti protiv, nije bitno što je on Galić i što je Hrvat, to bih isto uradio i da je Bošnjak ili bilo ko drugi, potpuno jednako. Čak i da je član moje porodice, tako bih uradio – rekao nam je Helez.
Pitali smo i zašto nije bilo kvoruma za rad i odlučivanje o zahtjevu za razrješenje Galića.
– To morate pitati predsjedavajuću. Ovo kad se glasalo, uvijek je bilo kvoruma kada je bila tačka dnevnog reda koja tretira Galića. Sad zašto nije bilo kvoruma, to ne znam, ona je predsjedavajuća, a i vrijeme je godišnjih odmora, ali ona saziva sjednicu i predsjedava – istakao je Helez.
Dodao je kako je po njegovoj savjesti ispravna činjenica da treba da bude smijenjen, s obzirom na to da se nalazi u bjekstvu.
– Moramo poštovati i drugi stub vlasti, a to je pravosuđe. Ako Tužilaštvo traži da se raspiše crvena potjernica, znači čovjek je u bjekstvu, a sad zamajavati javnost da je to neko bolovanje, pa nismo ludi. Svi znamo šta se dešava. On je znao da će biti uhapšen pa pobjegao, dojavljeno vjerovatno. Sad odjedanput bolovanje, pa ćemo sve u stranu gurnuti – kazao je.
Za kraj je kazao kako potpisani Ugovor između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o izručenju opterećuje pravosudni sistem i jedne i druge države.
– Vi znate koliko ima u Hercegovini bjegunaca, od Mamića, Kutlea, da ne nabrajam. Isto tako i u Hrvatskoj, Jelavić i mnogo drugih koji ovdje naprave neki teži kriminal, pobjegnu u Hrvatsku i nedostupni su pravosuđu. Nećemo mu još pogodovati što je pobjegao – zaključio je Helez.
Podsjećamo, Galić se tereti da je, dok je bio direktor Granične policije BiH, zloupotrijebio položaj i primio dar te bio uvezan sa krijumčarima duhana te je pod istragom Tužilaštva BiH.