Većina građana u Bosni i Hercegovini svakog mjeseca jedva spaja kraj s krajem. Mnogi osjećaju pritisak rastućih troškova, a svaki novi mjesec čini se sve dužim i težim. Ipak, nije tako za sve. Dok neki jedva preživljavaju, drugi uživaju u boljim životnim uslovima, često trošeći na luksuzne proizvode.
Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti domaćih sektora na kraju septembra iznosili su 28,69 milijardi KM, što je povećanje od 106,8 miliona KM ili 0,4% u odnosu na prethodni mjesec. Raste i sektor stanovništva, koji je zabilježio povećanje depozita od 109,8 miliona KM ili 0,8%. Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju srpnja ove godine iznosili su 25 milijardi KM, uz povećanje od 208,4 miliona KM (0,8%).
Iako su mnogi suočeni s ekonomskim izazovima, godišnja zaduženost stanovništva porasla je za 1,03 milijarde KM, odnosno 9%. U isto vrijeme, uvoz luksuznih proizvoda, poput automobila, nakita i parfema, bilježi rast. U prvih devet mjeseci ove godine, BiH je uvezla zlata u vrijednosti od 1,645 miliona maraka, što je gotovo tri puta više u odnosu na isto razdoblje lani.
Cijene zlata su drastično porasle, pa je gram zlata prošle godine bio oko 90 KM, dok se sada ne može naći ispod 180 KM. Trgovci nakitom izvještavaju da potražnja za zlatom ostaje visoka, posebno u tradicionalnim prilikama poput rođenja djeteta i vjenčanja.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, tijekom prošle godine u BiH je uvezeno više od 880 tona parfema i toaletnih voda, s ukupnom vrijednošću blizu 39,5 miliona KM. Uvoz parfema se oporavio nakon pandemije, a vrijednost uvoza ove vrste proizvoda udvostručena je u odnosu na 2012. godinu.
Također, 2022. godine u BiH je uvezeno 72.237 automobila, čija je vrijednost prvi put premašila milijardu maraka (1.016,577.605 KM). Uz najčešće rabljene automobile, među uvoznim modelima našli su se i luksuzni automobili poput Mercedesa i Ferrarija.