Prije nekoliko dana u Barceloni je izvedena prva hirurška operacija putem 5G mreže - tokom operacije ljekar Antonio de Lacy je u stvarnom vremenu pružao savjete i tehničku pomoć putem mreže 5G hirurškoj ekipi koja je izvodila operaciju tumora crijeva u bolnici Hospital Clinic u Barceloni.
Paralelno, oko 2.000 kilometara dalje u Bosni i Hercegovini, još uvijek u upotrebi 3G mreža. Ako iz zemlje izađete u bilo kojem smjeru, vaš mobilni uređaj mogao bi biti iznenađen brzinom interneta koju donosi 4G mreža, a koju već nekoliko godina upotrebljavaju zemlje regiona.
A već nekoliko godina najavljuje se uspostavljanje 4G mreže i kod nas, iako u čarima postojeće 3G mreže ne uživamo još uvijek svi - pokrivenost je na 95% stanovništa, prema procjenama RAK-a.
"Politika sektora će biti vrlo brzo gotova onda odmah i 4G mreža. Otprilike kao što su mi rekli iz telekom operatera za 6 mjeseci će biti puštena mreža", izjavio je Ismir Jusko, Ministar saobraćaja i komunikacija BiH.
Devet mjeseci i 16 dana poslije, 4G mreža nije puštena, a najavljuje se da ipak uskoro ipak mogla biti.
"Kad je u pitanju 4G mreža, u ovom trenutku čekamo samo mišljenja relevantnih institucija u BiH koja su neophodna da bi se odluka u konačnoj verziji - u prijedlogu pojavila na Savjetu ministara. Neka mišljenja od nekih insititucija smo dobili i mislim da je pri samom kraju da dobijemo od ostalih i ne vidim ni jedan jedini razlik da nakon upućivanja kompletiranog prijedloga odluke za dodjelu licence za 4 generaciju mobilne telefonije postojećim telekom operatorima ne bude odmah", kazao je Predrag Kovač, generalni direktor RAK-a.
A kada poslije formalno pravnih saglasnosti nastupi "odmah"- odnosno prođe rok od 30 dana kojih RAK ima da izda dozvole postojećim operatorima, proći će i otprilike pet godina da cijela Bosna i Hercegovina bude pokrivena 4G mrežom.
"Prema odluci je definirano da telekom operatori, kakvo je sad stanje trenutačno, imaju period od pet godina, da u roku od pet godina - naravno u prvoj godini pokriju 50% teritorije BiH", naveo je Vlatko Drmić, pomoćnik u Ministarstvu saobraćaja i komunikacija.
BiH je posljednja evropska zemlja koja nema 4G mrežu, a ako bi se s implementacijom krenulo ove godine - 2020. bi pola države imalo 4G, 2022. 75% teritorije, a 2024. godine bi cijela Bosna i Hercegovina imala 4G mrežu.
A kada, u godinama koje dolaze - 4G mreža pronađe svoj put do Bosne i Hercegovine, aktualiziraće se i neka druga pitanja. Kao ono, hoće li implementacija 4G mreže podrazumjevati i sigurnosnu zaštitu od eventualnih cyber zloupotreba.